Recenzentka

Wpisy otagowane „1988”

 • sobota, 18 października 2014
 • środa, 12 stycznia 2011
  • Intelektualiści - Paul Johnson

   Ta książka może być ostrzeżeniem dla ludzi zaślepionych ideologiami lub podręcznikiem dla szowinisty jak zdobyć sławę rękami kobiet. Johnson przestawia znanych intelektualistów m.in. Rousseau, Marksa, Ibsena, Tołstoja, Hemingwaya, Brechta, Sartra i ciemne strony ich popularności, sławy. Ujawnia losy ludzi, którzy kapitał bycia wielkimi zebrali odwołując się do kłamstw, kradzieży, przypisywania sobie cudzych odkryć. Wielcy tego świata to w rzeczywistości cwaniacy o pospolitych i niskich instynktach przetrwania.

   Johnson pokazuje jak wielki wysiłek ci w gruncie rzeczy przeciętni ludzie wkładali w tworzenie swojej legendy, w fałszowanie własnego niekorzystnego wizerunku, podtrzymywanie swojego mitu. Chęć sławy zachęcała ich do bezrefleksyjnego niszczenia najbliższych im ludzi, wykorzystywania cudzych uczuć, przywiązania, naiwności.

   Johnson przestrzega, żeby przestać traktować tzw. intelektualne autorytety, jako wyrocznie orzekające w każdej sprawie. Zapraszanie intelektualistów do wypowiadania się w sprawach społecznych, politycznych, gospodarczych oddaje im władzę ustalania norm, które nie zawsze są dobre. Johnson pokazuje, jak ci sami intelektualiści, którzy sprzeciwiali się przemocy, wojnie, dyktaturom, sami odwołują się do tych samych pobudek, sprzyjając, czasem tworząc ruchy, które w znacznie większym zakresie potrafią niszczyć, wywoływać wojny, szerzyć przemoc. Uważa, że ryzyko, że grupa rewolucjonistów stanie się gronem konformistów jest zbyt wielkie, żeby im ufać na dłuższą metę. Ci stojący na barykadach, walczący, bywa, że tak się okopują, tworzą tak silne szeregi, że przestaje ich interesować powód, dla którego rozpoczęli swoją walkę, skupiają się na spijaniu śmietanki z popularności, jaką zyskali dzięki tej na początku podjętej walce.

   Paul Johnson, Intelektualiści, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1998. Przełożył Andrzej Piber. Tytuł oryginału: Intellectuals, (1988).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Intelektualiści - Paul Johnson”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   środa, 12 stycznia 2011 17:22
 • poniedziałek, 02 sierpnia 2010
  • Piąte dziecko - Doris Lessing

   Jeżeli jeszcze miałam jakieś wątpliwości, co do posiadania dzieci, to ta książka je rozwiała. Macierzyństwo to koszmar dla wariatek o żelaznych nerwach. Płód to zwierze rozszarpujące wnętrzności noszącej je kobiety. To co rozgrywa się w czasie ciąży przypomina walkę na śmierć i życie, w której kobieta zajeżdżana jest do krańców wytrzymałości. Dziecko po urodzeniu przypomina skrzyżowanie potworka z potworkiem o egoistycznych potrzebach, instynktownych odruchach drapieżnika, który zabija wszystko, co się dookoła rusza.

    

   Lessing pokazuje macierzyństwo, którego nigdy nie pokazują kolorowe czasopisma, pełne roześmianych, pucołowatych, różowych niemowlaków. Tutaj mamy dziecko z rozwijającym się instynktem zabijania, dominowania, niszczenia. Niegdyś szczęśliwa rodzina powoli traci spokój, który rujnuje dorastający dzieciak, zdolny ukręcić kark ulubionemu zwierzakowi. Rodzeństwo w jego towarzystwie czuje się, jakby siedziało na bombie z zapalonym lontem. Gdy ojciec decyduje się oddać chłopca do zakładu rodzina odzyskuje spokój, który traci matka, gotowa poświęcić siebie, szczęście rodziny, żeby tylko odzyskać swoje dziecko. Zadziwiający jest instynkt macierzyński, który sprawia, że kocha, czy też pragnie odzyskać dziecko, które przez nikogo nie jest traktowane nawet jak człowiek. Zadziwiająca jest siła, która sprawia, że potworka o lodowatym spojrzeniu, nie wahającego się rzucić z morderczym zamiarem na własnego brata, matka broni, toleruje, żywi.

    

   To świetnie napisana książka pokazująca smutną i ciemną stronę macierzyństwa.

    

   Doris Lessing, Piąte dziecko., Wydawnictwo Marba Crown LTD., Warszawa 1992, przekład Zofia Kierszys. Tytuł oryginału: The Fifth Child, 1988.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Piąte dziecko - Doris Lessing”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 02 sierpnia 2010 13:38

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014