Recenzentka

Wpisy otagowane „1971”

 • poniedziałek, 20 września 2010
  • Obsługiwałem angielskiego króla - Bohumil Hrabal

   Książka, której historia jest mapą po anatomii ciał czeskich kobiet, obsługujących kelnerów z czeskich hoteli, marzących o majątku milionerów, których dzieje toczą się od czasów na krótko przed II Wojną Światową aż do przejęcia władzy przez komunistów w 1948.

   Główny bohater to bezkompromisowy marzyciel, który spija śmietankę z okoliczności, w które pakuje go przypadek losu. Trafia pod protektorat super kelnera, który obsługiwał angielskiego króla i przegrywając codziennie zakład o dwie dychy, wygrywa wiedzę życiową. Zakochuje się w Niemce, za co zostanie obity porządnie przez kolegów z „Sokoła” i ci sami, którzy odmawiają stuknięcia się z nim kieliszkiem wódki za tę czesko-niemiecką miłość, wkrótce będą mu się kłaniać w pas, gdy ta sama Niemka zostanie jego żoną po zajęciu Czech przez armię Rzeszy. Zanim zakochani powiedzą sakramentalne „tak” nasz bohater będzie musiał udowodnić przed urzędem do spraw ochrony niemieckiego honoru i krwi, że jest godzien na płodzenie potomka z narodowosocjalistyczną bojowniczką. Żona zapobiegliwie przejęła ogromnej wartości znaczki po pewnym Żydzie podczas palenia getta we Lwowie i ten majątek trafi w ręce naszego bohatera wkrótce po tym, jak podmuch po wybuchu bomby urwie głowę jego żonie. Gdy kończy się wojna przez przypadek zostaje wzięty przez Niemców za podziemnego emisariusza i trafia na gestapo. Ten krótki moment daje mu cień nadziei, że po wojnie nie będzie ścigany za kolaborację z Niemcami. Wychodząc z aresztu pomaga innemu więźniowi, który zostaje zwolniony po 10 latach i nie może odnaleźć swojej wioski, którą Niemcy zrównali z ziemią w akcie zemsty po tym, jak zastrzelony został oficer niemiecki. Po wojnie nasz bohater odbędzie krótki pobyt w więzieniu za bratanie się z Niemcami a wkrótce po wyjściu sprzedaje znaczki, dzięki którym staje się wymarzonym milionerem i stawia hotel. Jednak przyjdą ciężkie czasy na milionerów, których wkrótce rozliczą i skolektywizują komuniści. I tak nasz bohater trafi, na przysłowiowy kraniec świata, gdzie tylko kaprysy przyrody utrzymują go przy życiu.

   Ta droga od kelnera do milionera i na samo dno życia, które jest ostatnią szansę na pojednanie ze sobą, uczy pokory do losu, który raz hojnie nas obdarowuje, innymi razem wszystko zabiera. Nasz bohater to bezkompromisowy cwaniak, który spełnia swoje proste marzenia krok po kroku, szybko bilansując zyski i straty, tak żeby wyjść na swoje. Pamiętnik, który czytamy mógłby być kodeksem Nikodema Dyzny, uczącym jak wyciągać z nadarzających się okoliczności największy zysk.

   Bohumil Hrabal, Obsługiwałem angielskiego króla., Państwowy Instytut Wydawniczy., Warszawa 1990. Przełożył Jan Stachowski.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 września 2010 16:09

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014