Recenzentka

Wpisy otagowane „1987”

  • piątek, 22 stycznia 2010
    • Ewa Luna - Isabel Allende

      Matka Ewy w swoim dobrodziejstwie nie szczędzi choremu mężczyźnie uzdrawiającej mocy seksu, która o dziwo prawie umarlaka przywraca do życia. I aby stało się zadość temu aktowi niemal zmartwychwstania, dziecko dostanie imię Ewa, bo imię to znaczy życie.

       

      Allende pokazuje jak nasz los jest gęsto naznaczony losem innych ludzi. Jak radosny lub dramatyczny może być jego dalszy ciąg w zależności od człowieka, który stanie na naszej drodze. Jesteśmy niczym Ewa namaszczeni do życia, które trwa według zasad jak z rosyjskiej ruletki. Każdy człowiek to kolejna historia, która może nadać sens naszemu życiu, może pozbawić nas złudzeń, może dać nadzieję, może odebrać radość życia.

       

      W piękny, w dosłownym tego słowa znaczeniu sposób, Allende opowiada opowieść wyjętą z księgi życia, wystawiając ludziom świadectwo człowieczeństwa.

       

      Isabel Allende, Ewa Luna, przełożyła Ewa Zaleska, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A., Warszawa 2000. Tytuł oryginału: Eva Luna, (1987).

      Szczegóły wpisu

      Komentarze:
      (0)
      Tagi:
      Kategoria:
      Autor(ka):
      szwecja11
      Czas publikacji:
      piątek, 22 stycznia 2010 19:50
  • czwartek, 08 października 2009
    • Namiętność - Jeanette Winterson

      To magiczna opowieść o Villanelle, której ukradziono serce, które to musiał odzyskać Henri szukając go w pokojach weneckiej kamienicy. Opowieść, o uczeniu się szczęścia poprzez umiejętność wykorzystywania przypadków. Baśń o gondolierach chodzących niczym bogowie po wodzie.

       

      Rzecz dzieje się w czasach, gdy Napoleon pali Europę. Będzie o wielkiej Szwedce, burdel mamie z włosami do kolan, o księdzu, który dorabiał wygranymi z zakładów i hazardu, z wydrążoną Biblią z talią kart i najlepszym szefem, bo nieobecnym. Będzie o Napoleonie, który zjawił się przed Józefiną w stroju biskupa pytając ją jak bardzo chciałaby się zbliżyć do Boga. Będzie też o vivandières, dziwkach które Napoleon zamawiał dla swoich żołnierzy i o jednej z nich, która czołgając się do domu po przyjęciu dla oficerów powiedziała, że straciła rachubę po trzydziestym dziewiątym. (Po trzydziestym dziewiątym uderzeniu Chrystus stracił przytomność).

       

      Winterson mówi, że "romanse nie są umową między równorzędnymi partnerami, ale wybuchem marzeń i pragnień, które nie znajdują ujścia w codziennym życiu." W Namiętności można przekroczyć własną płeć, żeby poczuć smak rozkoszy. Można znaleźć pożądanie w zapachu sukien, w świetle łagodnie układającym się na włosach. Wreszcie można udowodnić granicę oddania, szukając możliwości odzyskania wolności, odmawiając ucieczki, pozostawiając siebie samego na pastwę niezaspokojonej namiętności.

       

      Jeanette Winterson, Namiętność, tłum. Joanna Gołyś, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2003. Tytuł oryginału: The Passion (1987)

       

      Szczegóły wpisu

      Komentarze:
      (0)
      Tagi:
      Kategoria:
      Autor(ka):
      szwecja11
      Czas publikacji:
      czwartek, 08 października 2009 19:05

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014