Recenzentka

Wpisy otagowane „2017”

 • środa, 04 stycznia 2017
  • Najlepsze wyzwanie książkowe dla dzieci w wieku do 7 lat

   Kapitalne wyzwanie książkowe dla dzieci w wieku do lat siedmiu organizuje Miejska Biblioteka w Mariehamn (Mariehamns stadsbibliotek) na Wyspach Alandzkich. Na stronie internetowej biblioteki można pobrać plakat, na którym znajduje się 50 książek wybranych do wyzwania. Najlepiej powiesić go na ścianie w pokoju dziecka, zachęcając tym samym do zdobywania kolejnych punktów.

    

   Wyzwanie_ksiazkowe_dla_dzieci_w_wieku_do_7_lat_na_Wyspach_Alandzkich

    

   Najwytrwalszym małym czytelnikom zostanie wręczony dyplom i przypinki z postaciami literackimi. Ale trzeba przeczytać wszystkie spośród 50 polecanych książek. Tytuły tak zostały dobrane, żeby rozwijać dziecięcą wyobraźnię, empatię, wiedzę o świecie. Na koniec wyzwania zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wskazać po trzy ulubione książki i zaproponować nowe.


   To wyzwanie dla maluchów jest jak miękki start w szkolne życie. Dzieci uwielbiają wielokrotnie słuchać tych samych bajek. W ten sposób, jak podkreślają organizatorzy, uczą się nowych słów i zwrotów. W przyszłości będą łatwiej przyswajać nowe terminy a szkolne wymagania nie będą tak trudne, jak dla nieczytających dzieci. Dodatkowo powtarzanie historii daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wrażenie, że same potrafią dokończyć bajkę. Bibliotekarze z Mariehamn zachęcają rodziców do wspólnego czytania książek nawet tym dzieciom, które już samodzielnie czytają, bo jak piszą, to niezwykle przyjemne chwile, podczas których można zdobyć sto procent dziecięcej uwagi.


   Jeśli znacie inne wyzwania czytelnicze dla dzieci w wieku do 7 lat, podzielcie się nimi w komentarzach. A o innych formach promocji czytelnictwa na Wyspach Alandzkich piszę w poprzednich wpisach: o sztafecie pisarskiej zachęcającej do pisania książek, o randce w ciemno z książką, o akcji polegającej na łączeniu czytania z ruchem.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   środa, 04 stycznia 2017 14:46
 • niedziela, 01 stycznia 2017
  • 10 najczęściej czytanych wpisów na blogu Recenzentka w 2016

   Początek nowego roku to najlepszy moment na podsumowanie starego. A zatem przedstawiam zwycięskie ubiegłoroczne wpisy. Jakie tematy, omówienia książkowe były najczęściej czytanymi w 2016 roku? Oto pierwsza dziesiątka, czyli the best of 2016.

    

   Recenzentka


   1. Szwedzi mają tydzień płatnego czasu wolnego miesięcznie na pisanie i czytanie książek, czyli sześciogodzinny dzień pracy
   Ten artykuł okazał się liderem roku. Każdy chciał sprawdzić, jak opłaca się pracodawcom fundować aż tydzień płatnego wolnego na czytanie książek, bo tyle zyskują pracownicy firm, które przeszły na sześciogodzinny dzień pracy. Ta lekcja zdrowego podejścia do rynku pracy jest też ogromnym wkładem do dyskusji o promocji czytelnictwa, które jak wynika z opisanych przykładów należy rozpocząć od polepszenia warunków pracy. Bo na czytanie książek trzeba też mieć czas.


   2. Nienawidzą Camilli Läckberg, bo kocha młodszego
   Tekst o Camilli Läckberg, która spotkała się z niespotykanym atakiem hejtu po tym, jak ujawniła, że spodziewa się dziecka z młodszym od siebie o 13 lat chłopakiem, awansował z 3 na drugie miejsce w 2016 roku pokazując, że zainteresowanie autorami szwedzkich kryminałów nieustannie rośnie. A mnie cieszy Wasze zaangażowanie, z jakim docieraliście do informacji o kolejnych parach literackich, w których to kobiety były starsze od swoich partnerów.


   3. Książki o Szwecji, dzięki którym zajrzysz w szwedzką duszę
   Mocnym debiutem roku i od razu na trzecim miejscu jest wpis poświęcony książkom, dzięki którym łatwiej zrozumieć fenomen szwedzkości. Chcieliście zajrzeć Szwedom w dusze, poznać ich bliżej i zrozumieć. Wybrane reportaże, powieści i książki biograficzne ułożyły się w wielowymiarowy wielogłos, który mocno przykuł Waszą uwagę. Mimo publikacji dopiero w grudniu, wywalczył sobie miejsce w pierwszej trójce.


   4. Wybawienie – duński kryminał, który rozbawił Szwedów
   Pierwsze miejsce poza podium to duński kryminał. „Wybawienie” bardzo równo walczyło o Waszą uwagę i było zdecydowanym faworytem tego roku. Wygląda na to, że połączenie skandynawskich klimatów z dawką humoru jest tym, co kradnie Wam serca. Ten wybór jest zbieżny z gustem szwedzkiej specjalistki od kryminału Lotty Olsson, co bardzo mnie cieszy i potwierdza, że czytelnicy Recenzentki to wytrawni znawcy literatury.


   5. Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku
   To spadek z silnego drugiego miejsca w 2016. Ale rocznicowy wpis, którym chciałam przypomnieć słynny wiersz Stanisława Jachowicza wciąż potwierdza, że szukacie u mnie wpisów poświęconych najlepszej literaturze zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.


   6. Sonia Draga - historia wydawcy - od pucybuta do milionerki
   Lubicie inspirujące historie. A wpis - o drodze na szczyt - zwykłej dziewczyny ze Śląska, która ucząc się na własnych błędach, walcząc z przeciwnościami losu, nie poddaje się i finalnie wygrywa prowadząc jedno z największych wydawnictw książkowych, przez cały rok był tym, do którego najchętniej wracaliście.


   7. Płyń z tonącymi – Lars Mytting, czyli najlepsza współczesna powieść norweska z Szetlandami w tle
   Powieść norweskiego pisarza mogłaby się znaleźć na niejednej liście: książek czytanych jednym tchem, pięknych historii, powieści z wątkami historycznymi, najlepszych powieści norweskich. Ta napisana z rozmachem, genialnie opowiedziana historia przykuła Waszą uwagę, zasłużenie trafiając do dziesiątki najczęściej czytanych tekstów w 2016 roku. Cieszę się też, że udało mi się na tyle zainteresować Was tym tytułem, bo to jedna z tych książek, dla których zapomina się o świecie.


   8. Droga do domu - Yaa Gyasi, czyli przeciętna książka za nieprzeciętną cenę
   Miejsce w pierwszej dziesiątce tej recenzji potwierdza, że lubicie uczciwe omówienia i szczere teksty, które równie mocno akcentują walory, jak i słabe strony literatury. Dziękuję za takie zaufanie i z tym większym zapałem rozpoczynam nowy rok, świadoma, że po obu stronach spotkają się bratnie dusze.


   9. Szwedzka księgarnia najdalej za kołem podbiegunowym, czyli Kiruna Bokhandel
   Tegoroczna lista pokazuje tendencje do szukania przez Was ciekawych historii i powieściowych, i tych z życia. A historia Szwedki, która rzuciła pracę w radiu, żeby prowadzić najdalej za kołem podbiegunowym położoną księgarnię, ujęła Was.


   10. Henrik Ibsen - Hedda Gabler. Sztuka w czterech aktach
   Tekst o dramacie Ibsena pojawił się z impetem w pierwszej dziesiątce najczęściej czytanych wpisów ubiegłego roku. To zaskakujący debiut na liście, bo i tekst dziewiętnastowieczny, dramat, a do tego jeden z pierwszych publikowanych na blogu. Ale wyraźnie stare wraca do łask, co tylko potwierdza, że nie tylko szukacie nowości, ale też lubicie wracać do najlepszej skandynawskiej klasyki.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   niedziela, 01 stycznia 2017 18:51

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014