Recenzentka

Wpisy otagowane „1994”

 • piątek, 20 listopada 2009
  • Sztuka i kłamstwa - Jeanette Winterson

   Jeanette Winterson robi ze słowem to, czego nie są sobie w stanie wyobrazić najbardziej wyrafinowani kochankowie. Sztuka i kłamstwa to najbardziej światłoczuła i plastyczna z jej książek, migocze "rozświetloną czerwienią", "zdrową plamą w bełkocie zbyt jaskrawego światła", "światłem oskarżycielskich wstążek neonów".

   Książka jest bardzo dygresyjna zmuszając do wielopoziomowego myślenia, a Winterson układa opowieści w piramidę przenikających się zdarzeń, przemyśleń. W rozerwanych na strzępy wątkach, tekst staje się dynamicznym rytmem wynurzeń.

   W końcu Winterson stawia nas do pionu mówiąc "dość życia zablokowanego przez strach", uwalniając czytelnika i tekst z wszelkiego rodzaju nakazów narracyjnych, konstrukcyjnych, lekko kłaniając się swobodnie płynącemu strumieniowi słów.

   Jeanette Winterson, Sztuka i kłamstwa. Utwór na trzy głosy ze sprośnym kontrapunktem., tłum. Zbigniew Batko, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1999. Tytuł oryginału: Art & Lies. A Piece for Three Voices and a Bawd (1994).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   piątek, 20 listopada 2009 18:26
 • wtorek, 29 września 2009
  • Platforma - Michel Houellebecq

   Seks jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy wyartykułować swoje potrzeby a bez zastanowienia zostaną spełnione. Przestaje istnieć jakakolwiek bariera w odpowiadaniu na potrzeby seksualne coraz bardziej znudzonego społeczeństwa. Tajlandia, funkcjonująca do tej pory na czarnym rynku, jako docelowy kraj dla konsumentów seksualnej turystyki, zostaje zamieniona w samograja, gdzie w obrębie hoteli, ich właściciele rozwijają całą infrastrukturę seksualną. Turysta wybiera z katalogu hotel a na miejscu czekają na niego hostessy, które spełnią każde najmniej oczekiwane marzenie.

    

   Houellebecq przybiera tu pozę moralisty, który serwuje nam na koniec brutalne rozliczenie. Pokaże nam zunifikowany świat, w którym ludzie żyją na potrzeby marek. Świat ekstremistów religijnych.

    

   Platforma to moim zdaniem najlepsza z dotychczasowych powieści Houellebecqa. Jest wyraźnie przemyślana. I przejmująco smutna.

    

   Michel Houellebecq, Platforma, tłum. Agnieszka Daniłowicz-Grudzińska, W.A.B., Warszawa 2005

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 września 2009 21:14
 • wtorek, 15 września 2009
  • Poszerzanie pola walki - Michel Houellebecq

   Samotny trzydziestoletni informatyk, niezbyt urodziwy, żeby załapać się na regularny seks. Na tyle zamożny, żeby go sobie kupić. Tak leniwy, żeby go realizować od czasu do czasu z samym sobą. Gdy stajemy się bezwolnymi trybikami w maszynie wielkiej korporacji, na każde zawołanie, wpędzani w programy sprzedaży produktu za wszelką cenę, gdy stajemy na równi pochyłej ku autodestrukcyjnej walce o władzę, prestiż i biuro z oknem, tam kreślimy niebezpieczną granicę do bylejakości ludzkiego współżycia. Houellebecq straszy w przeraźliwie dołujący sposób, wyciskając z beznadziei co najlepsze i serwując to, jako case study z rzeczywistości. Pytanie, czy tej, którą właśnie konsumujemy, czy tej ku której zmierzamy. 

   Nasz bohater dzielnie radzi sobie ze smutną i drapieżną rzeczywistością, oddalając od siebie potrzebę głębokiej i szczerej dyskusji, dołączając do poziomu płytkiej wymiany informacji. Tym samym unika niepotrzebnego uwikłania w coś skomplikowanego, co mogłoby się za nim niepotrzebnie ciągnąć. Świat tej książki to brutalna rzeczywistość jednostki samotnej, często samotnej w tłumie, gdzie ludzie szukają szybkiej satysfakcji, szybkiego seksu, szybkiego żarcia. Zjeść, zapić, wyjebać, wyrzygać. Tak w skrócie można by podsumować  życie? Pragnienia ? Smutną prawdę?

   Michel Houellebecq, Poszerzanie pola walki. Tłum. Ewa Wieleżyńska, W.A.B., 2008.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   wtorek, 15 września 2009 20:12

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014