Recenzentka

Wpisy otagowane „2000”

 • poniedziałek, 10 grudnia 2012
  • Sherry Argov - Dlaczego mężczyźni kochają zołzy

   Ten przewrotny, błyskotliwy a miejscami ostry, jak chili jedzone na surowo bez dodatków, poradnik pokazuje kobietom, co jest kluczem do sukcesu w związkach z mężczyznami. Autorka książki odbyła wiele wywiadów z mężczyznami, których poprosiła o szczere wypowiedzi, na podstawie których spróbowała sobie odpowiedzieć, co zrobić, żeby w relacjach z mężczyznami stać się niezawodną mistrzynią. Wspomniana pikanteria wynika ze szczerości niektórych wypowiedzi, które bywają raz zabawne, innym razem okrutnie trafne. Ta książka wpisuje się w zdobywający coraz większą popularność nurt literatury poradnikowej w stylu „grzeczne dziewczynki idą do nieba a niegrzeczne gdzie chcą”. Odbiegając od skrajnych pozycji, które dominują w tym nurcie, nie jest ani wojowniczą nagonką pod adresem mężczyzn, ani próbą tresowania kobiet na wredne baby. Jest zbiorem 100 zasad, które wyniknęły z rozmów z mężczyznami lub wręcz zostały przez nich nazwane, a które powinny pomóc kobietom budować udane relacje z partnerami.

   Autorka z życzliwością i poczuciem humoru podchodzi zarówno do mężczyzn, jaki i kobiet, choć w stosunku do tych drugich jest surowsza. Wymienia bez ogródek, nazywając po imieniu błędy popełniane przez kobiety w relacjach z mężczyznami. Pokazuje w prosty sposób, jak te błędy doprowadzają kobiety do porażek w związkach. Wymienione zasady obrazuje przykładami, wyjaśniając od razu, jak dane zachowanie jest odbierane przez mężczyzn i jakie konsekwencje może mieć w relacjach z nimi.

   Sam tytuł książki jest przewrotny, bo autorka słowu zołza chce nadać nowe znaczenie. Nie ma to być kobieta skała, złośliwa sekutnica, która miażdży mężczyzn a kobieta, która dba o siebie, swój czas, jest pełną pasji życzliwą osobą z poczuciem humoru, która buduje związki oparte na wzajemnej akceptacji i szacunku. A jak osiągnąć ten stan tego można się dowiedzieć z książki.

   Sherry Argov, Dlaczego mężczyźni kochają zołzy., J Gruner + Jahr Polska, 2010. Przełożyła Urszula Szczepańska.Tytuł oryginału: Why Men Love Bitches. (2000).

   Anna Dutka

   Tagi: literatura, książka amerykańska, recenzja, recenzje literatury, książki, książek, literatury, literaturze, lubię czytać, portal z książkami, strona z recenzjami, blog o literaturze, książkach, USA, amerykańscy pisarze, pisarki, autorzy, autorki, amerykańska pisarka, autorka podręcznika psychologicznego, podręczników psychologicznych, literatura psychologiczna.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Sherry Argov - Dlaczego mężczyźni kochają zołzy”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 grudnia 2012 07:31
 • środa, 17 listopada 2010
  • Okamgnienie - Stanisław Lem

   W świecie nauki łatwo o absurdalny rozgłos wokół medialnych oszołomów. Celebryci sensacyjnych pseudodkryć naukowych zmieniają naukę w bezkresne morze głupoty. A w tym morzu pływa sobie łódeczka z napisem „okamgnienie”, bo tak szybko można wyłowić esencję prawy i skupiając się na niej krok po kroku przeanalizować najwspanialsze zdobycze człowieka i z pokorą przyjąć, że wciąż są one niczym wobec zjawisk natury.

   „I tak na przykład, pająki produkują dla tworzenia pajęczyn nici wielokrotnie bardziej elastyczne, a także odporniejsze na rozerwanie od włókien jedwabnika, stali, a także wszystkich syntetycznych polimerów, łącznie z nylonem.”

   Polecam dla ożywczego oczyszczenia umysłu.

   Stanisław Lem, Okamgnienie., Wydawnictwo Literackie, Kraków 2000.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   środa, 17 listopada 2010 15:34
 • poniedziałek, 16 sierpnia 2010
  • Białe zęby - Zadie Smith

   To prawdziwa powieść, z krwi tętniącej gwałtownie, z kości łamiących się z trzaskiem. To mistrzowska dawka dowcipu, genialnego, cholernie dobrego i diablo inteligentnego.  To piękna powieść, urzekająca, przemawiająca, wciągająca w intelektualne rozmarzenie.

   W Białych zębach znajduję to, czego szukam w literaturze: prawdziwe życie, prawdziwych ludzi, niewydumane historie. Smith opisuje londyńską dzielnicę imigrantów, bez dramatyzowania opowiada, że jest tam różnie, że w tej samej rodzinie chowani bliźniacy mogą być odmiennie inni, więc wali po gębie w stereotypy z hukiem śmiejąc się im przed nosem. Ma przy tym cudownie prosty sposób narracji, która jest żywą rozmową. Daje pooddychać atmosferą ulicy, daje posmakować ostrą curry, wydobywa krzyk bawiących się na ulicy dzieci. Czytanie Smith jest jak wchodzenie w sam środek życia, ale z pewną taryfą ulgową, dzięki której stale nam się śmieje gęba.

   Udało się jej nie tylko opowiedzieć losy muzułmańskiej rodziny, ale też spojrzeć na jej koleje, na rozpad wartości niegdyś hołubionych przez nią i jednoczesną walkę o ich przetrwanie, na próbę samookreślenia i próbę bycia takim jak reszta społeczeństwa. W rodzinie, którą od reszty mieszkańców Londynu dzieli kolor skóry, akcent, tradycja, kultura, z jednej strony zanika powoli poczucie odmienności, które z drugiej strony narasta w zetknięciu z przedstawicielami angielskiej białej klasy średniej. Brak potwierdzenia własnej wartości, życie na granicy dwóch światów, dwóch kultur sprawia, że bohaterowie zaczynają walczyć z jeszcze większą zapalczywością o swój świat. Z łatwością dają się wciągnąć w fundamentalizm, w religijne zacietrzewienie. Bywa też, że odżegnują się od swojego pochodzenia, za wszelką cenę próbując wtopić się w społeczeństwo. Jedni z nich przegrywają, inni wygrywają.

   Zadie Smith, Białe zęby., Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2002. Przełożył Zbigniew Batko. Tytuł oryginału: White Teeth., 2000.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 16 sierpnia 2010 14:10

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014