Recenzentka

Wpisy

 • sobota, 04 marca 2017
  • Lagercrantz, Lunde, Kettu, czyli II edycja festiwalu Apostrof

   W dniach 15-21 maja odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Apostrof. Z tej okazji do Polski przyjadą między innym David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Kuratorem festiwalu został Szczepan Twardoch.

    

   Lunde_Maja_fot_Oda_Berby

    

   Zdjęcie: Maja Lunde. Foto: Oda Berby.

    

   Drugą edycją Apostrofu będzie rządzić Północ. Między 15 a 21 maja na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Maja Lunde i Katja Kettu. Przez cały tydzień o książkach będziemy rozmawiać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch.


   Apostrof nie zwalnia tempa. W tym roku czeka nas jeszcze więcej wrażeń, od których serca miłośników literatury zabiją mocniej. Wielbicieli mocnych wrażeń ucieszy „Oszukana” – nowa książka i wizyta niemieckiej królowej kryminałów Charlotte Link. Pierwszy raz nad Wisłę przyjedzie David Lagercrantz – to dzięki niemu miliony czytelników na całym świecie mogły znowu przeczytać o losach Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander z sagi „Millennium”. Apostrof będzie także pierwszą okazją do porozmawiania z Mają Lunde, która pisząc bestsellerową „Historię Pszczół”, pokazała meandry ludzkiej psychiki. Nigdy wcześniej w Polsce nie była też Katja Kettu, która „Akuszerką” weszła na giełdę najbardziej fascynujących głosów literatury północy a jeszcze przed festiwalem ukaże się jej „Ćma”.
   Nowa książka Jakuba Żulczyka – „Wzgórze psów” to najbardziej wyczekiwany rodzimy tytuł tej wiosny. Autor po raz pierwszy po premierze spotka się z czytelnikami właśnie na Apostrofie. To tylko jedna z festiwalowych premier. Z Wojciechem Kuczokiem porozmawiamy o opartej na faktach powieści „Czarna” a z Wojciechem Miłoszewskim o „Inwazji”, czyli pierwszym tomie z serii „Wojna.PL”. Nie zabraknie klasyków literatury współczesnej. Na Apostrofie pojawi się niekwestionowana ikona polskiego reportażu, Hanna Krall razem z wyjątkowym zbiorem jej wszystkich reportaży wydanych w jednym tomie zatytułowanym „Fantom bólu”. Listę kolejnych gości organizatorzy zdradzą już pod koniec marca.

    

   DavidLagercrantz_fotoMagnusLiamKarlsson

    

   Zdjęcie: David Lagercrantz. Foto: Magnus Liam Karlsson


   Kuratorem tegorocznej edycji został Szczepan Twardoch – jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor bierze udział w przygotowaniu programu festiwalu, zaproponował część zaproszonych autorów, tematy dyskusji i wydarzeń specjalnych. – Zawsze zastanawiałem się co skłania czytelników do udziału w festiwalach literackich. Może właśnie dlatego przyjęcie roli kuratora Apostrofu jest dla mnie ciekawym i zupełnie nowym doświadczeniem, które pozwala spojrzeć na literaturę z innej perspektywy. Będę się starał włączyć w festiwal tematy, które mnie szczególnie interesują. Jeśli moje wybory mogą sprowokować kogoś do przemyślenia pewnych spraw, sprowokować do lektury książek, które są dla mnie ważne, to z pewnością warto spróbować – mówi Twardoch.


   Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu, której kuratorką była Sylwia Chutnik, gościła ponad 100 autorów, wśród których znaleźli się m.in. Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Janusz Głowacki, Wiesław Myśliwski czy Jerzy Pilch.

    

   Kettu_Katja__WSOY__Ofer_Amir_3

    

   Zdjęcie: Katja Kettu. Foto: WSOY Ofer Amir.


   Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury - 15-21 maja 2017 roku


   Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin


   Organizator: Empik


   Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo W.A.B, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Sonia Draga


   Link do wydarzenia na Facebooku

    

   Materiały informacyjne i zdjęcia organizatora.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   sobota, 04 marca 2017 16:22
 • niedziela, 26 lutego 2017
  • Oto ja: Mrówka na wrzosowisku - Pierwsze zdanie

   Oto ja: Mrówka na wrzosowisku. Albo ptak, który zagubił się gdzieś w przestworzach. Daleko od ziemi. A jednak  o n a  jest tak blisko, że czuję jej oddech na czole.

        Stoi, mocno wsparta na szeroko rozstawionych nogach, wyciągając przed siebie ręce. Jednocześnie coś wymyka jej się z dłoni. W chwili, gdy metal trafia w kamień, słychać dziką pieśń. Ten dźwięk zostanie ze mną na zawsze.

        Później, kiedy wszystko staje się jedną wielką ciszą, wrzosy zaczynają się poruszać. Suchy, chrzęszczący odgłos. A jej buty znikają spod brzegu spódnicy, robiąc powolny krok w tył. Aż do momentu, gdy znajdą się poza kręgiem zdarzeń.

        W kręgu jestem ja. I mężczyzna. Leży we wrzosach z głową pokrytą czerwoną pianą, rozlewającą się coraz szerzej dookoła. To właśnie czerwień tworzy ten krąg wokół nas. Otacza jego i mnie. A ona w tym czasie wycofuje się ze wszystkiego. Nie jesteśmy w stanie jej dosięgnąć. Wyzwoliła się nawet ze skrajów własnej spódnicy.

    

   HerbjørgWassmo2©Rolf M Aagaard 300dpi

    

   Zdjęcie: Herbjørg Wassmo. Autor: Gaïa éditions (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

    

   Pierwsze zdanie / początek książki: "Syn szczęścia", Herbjørg Wassmo, Smak Słowa, Sopot 2017. Przekład z języka norweskiego: Ewa M. Bilińska. Tytuł oryginału: "Lykkens sønn" (1992). Edytor: Anna Świtajska. Opracowanie redakcyjne: Anna Mackiewicz. Wszystkie wiersze zawarte w książce tłumaczyła: Karolina Drozdowska. Projekt graficzny i skład książki: Agnieszka Karmolińska. Projekt okładki: Agnieszka Karmolińska. ISBN 978-83-64846-84-7. Stron:553. Premiera: 18 stycznia 2017.

    

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    

   Logo Wydawnictwo Smak Słowa

    

   KONKURS! Kto ma ochotę przeczytać powieść Wassmo? Podaj tytuł innej książki Wydawnictwa Smak Słowa, którą omówiłam na blogu. Pierwsza osoba, która prześle prawidłową odpowiedź otrzyma "Syna szczęścia" i tylko z nią się skontaktuję prosząc o podanie adresu do wysyłki. Adres, na który możecie przesłać odpowiedzi znajdziecie w zakładce "Kontakt" na głównej stronie, w lewej szpalcie. Na Wasze odpowiedzi czekam dzisiaj, tj. w niedzielę, 26 lutego, do 23:59.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   niedziela, 26 lutego 2017 13:34
 • piątek, 24 lutego 2017
  • Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi - Gill Hasson

   To jak sobie radzisz z trudnymi ludźmi ma znaczenie dla twoich relacji w rodzinie, z przyjaciółmi, znajomymi. Będzie zasadnicze podczas studiów i stanie się kluczowe w pracy. Okaże się też decydujące dla twojego samopoczucia i zdrowia. Ernest Hemingway mówił, że „inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzić czas z idiotami”. Jak widać sprawdzonych sposobów na uporanie się z trudnymi ludźmi jest sporo. Nie wszystkie jednak dobrze się kończą. Ja proponuję poradnik Gill Hasson.

    

   Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi Gill Hasson

    

   Zacznijmy od kilku frazesów. To, jak sobie radzimy z trudnymi osobami jest jednym z najczęściej powtarzających się pytań podczas rozmów rekrutacyjnych. Dyplom wydaje się mieć dzisiaj dla pracodawców drugorzędne znaczenie, w sytuacji gdy specjalista jest trudnym do zniesienia współpracownikiem. Żadna szanująca się firma nie zatrudni na stanowisku kierowniczym człowieka, który nie potrafi rozwiązywać konfliktów w zespole. To nasza inteligencja emocjonalna ma decydujące znaczenie dla kariery, którą potrafi pogrążyć brak umiejętności radzenia sobie z innymi ludźmi. Trudno znaleźć sektor i zawód, który w jakiś sposób nie byłby uzależniony od współpracy z innymi ludźmi: lekarze, bibliotekarze, fryzjerzy, nauczyciele, spece od reklamy - wszyscy oni pracują z ludźmi i dla ludzi. To tam kwestia dogadywania się, pracy zespołowej i rozwiązywania konfliktów bez dwóch zdań jest kluczowa. A umiejętność radzenia sobie z trudnymi klientami zasadnicza dla przeżycia takich firm. No może za wyjątkiem policji i wymiaru sprawiedliwości, tu role się odwracają. Ale kwestia dogadywania się to nie tylko środek do osiągnięcia sukcesu w pracy czy biznesie. Od naszych umiejętności interpersonalnych zależy nasze życie osobiste. To jak nawiązujemy relacje z bliskimi, jak dogadujemy się z mężem, dziećmi, teściami przekłada się bezpośrednio na jakość naszego życia. Theodore Roosevelt powiedział kiedyś, że „najważniejszym pojedynczym składnikiem sukcesu jest wiedza, jak dogadać się z ludźmi”. Jak zatem nauczyć się dogadywać z trudnymi ludźmi i wyjść z relacji z nimi cało?

    

   AGRESYWNI, PODLI, WREDNI - CZYLI TRUDNI

    

   ludzie, dla których treścią życia jest krytykowanie. Nigdy nie będą zadowoleni, bo zawsze koncentrują się na negatywach. Znajdą problem nawet tam, gdzie go nie ma. Bez względu na to, co powiesz zdeprecjonują to. Będą cię ośmieszać lub kwestionować sens tego, co zaproponujesz. Poczynając od spraw zasadniczych, aż do drobnych kwestii. Cokolwiek nie zrobisz, dla trudnej osoby, zawsze będziesz robił to źle. Są agresywni, ale masz tego świadomość.

    

   Jest też grupa osób, która nigdy nie odważy się powiedzieć pewnych rzeczy wprost. Będą cię obgadywać za plecami. Skorzystają z sytuacji, żeby przedstawić cię w złym świetle. To oni przewracają znudzeni oczami, gdy mówisz. A gdy nie widzisz, trącają łokciem osobę obok, żeby dać jej znać, że się z tobą nie zgadzają. Bierna agresja to potężna broń, którą można wykończyć najbardziej kompetentną i sympatyczną osobę. Jeśli sięgnie po nią twoja teściowa i konsekwentnie będzie cię oczerniać przed twoim mężem, być może skończycie rozwodem. Koledzy mogą w ten sposób okazywać niechęć pod adresem nowej dziewczyny jednego z kumpli. Zazdrosne koleżanki mogą negatywnie wypowiadać się o chłopaku jednej z nich.

    

   Mistrzowie biernej agresji potrafią jednocześnie okazywać ci niechęć i udawać sympatię. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że padłeś ofiarą tego typu zachowania. Gill Hasson rozpracowując typy ludzi, rodzaje agresywnych zachowań przygotowuje nas na najgorsze i podpowiada optymalne rozwiązanie problemu. Z wiedzą wyniesioną z tej książki wiemy kiedy, jak i co powiedzieć: podstawowe stwierdzenia, użyteczne zdania otwierające rozmowę.

    

   PRZEJMIJ KONTROLĘ

    

   Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi” to klasyczny poradnik. Żeby wiedzieć, jak sobie poradzić z problemem, trzeba go dobrze rozpracować. To robi Gill Hasson. Metodycznie, krok po kroku przedstawia najbardziej powszechne typy trudnych ludzi. I podpowie, jak sobie z każdym z nich radzić. Opracowane scenariusze zachowań, typowe odpowiedzi i kilka case studies stają się tutaj bardzo pomocnymi narzędziami. Podobnie jak zachęta, żeby pochylić się nad własnym systemem wartości, bo to właśnie tutaj zasadza się decydujące „jak” zachować się w relacji z danym typem trudnej osoby. U każdego z nas granica tolerancji dla zachowań trudnych leży gdzie indziej. Możemy nauczyć się ją przesuwać, ale jeszcze większą korzyścią będzie poznanie daleko idących konsekwencji naszego godzenia się na pewne relacje.

    

   Można przecież postawić wszystko na jedną kartę i wygarnąć komuś prawdę. Czy to jednak rozwiąże problem, czy tylko da przewagę drugiej stronie, która dowie się co nas boli, więc będzie też wiedzieć, jak w nas uderzyć. Można uciekać przed krytykami, którzy cały świat widzą w czarnych kolorach. Co jednak, gdy siedzimy z takim czarnowidzem biurko w biurko, osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu? Nie zawsze zmiana pracy, partnera, klienta, sąsiada wchodzi w grę. Gill Hasson udowadnia, że zdobycie wiedzy o tym, dlaczego innym tak łatwo jest nas zdenerwować, zastraszyć, ośmieszyć, poniżyć daje ogromną władzę i szansę na przejęcie kontroli nad trudnymi sytuacjami. Bo trudnych ludzi nie zmienimy – powtarza Hasson, jak mantrę, ale nasze reakcje na nich już tak. Mamy wpływ na nasze emocje, na nasze działania, a znając określone szablony zachowań, łatwo je wykorzystać do sprostania trudnym kontaktom. O szacunek w relacjach z trudnymi ludźmi niestety trzeba walczyć.

    

   KIEDY WALCZYĆ – KIEDY UCIEKAĆ?

    

   Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi” przypomina trochę sesję psychoterapeutyczną, z tą różnicą, że nie musisz spędzić miesięcy na analizowanie problemu, który tutaj zostaje bardzo przystępnie wyjaśniony. Mocną stroną poradnika jest nastawienie na zaangażowanie czytelnika. Dostajesz pytania i wskazówki do autoanalizy. Komplet najczęściej powtarzających się sytuacji pozwala zmierzyć się z nimi „na sucho” i zastanowić nad najlepszymi rozwiązaniami. Hasson podpowiada też, jak swoja wiedzę wdrożyć bezboleśnie w życie. I wreszcie mówi, to co najważniejsze, czyli kiedy walczyć, a kiedy odpuścić i uciekać.

    

   POZYTYWNI LUDZIE

    

   Kontakt z trudnymi ludźmi pod zbyt wieloma względami jest męczący. Tacy ludzie wysysają z ciebie energię, wpływają negatywnie na twoja motywację i chęć życia. Naprawdę potrafią pozbawić radości życia. Czasem potrafią je zniszczyć. Wiedza o tym, kim są, jakim językiem się posługują, jak ich rozgryźć i pokonać - to połowa sukcesu. Kolejna to umieć konsekwentnie bronić się przed nimi, a gdy to konieczne odpuścić i po prostu odciąć się od nich. Lekturę poradnika Gill Hasson warto rozłożyć w czasie i wykorzystać go dobrze do sprawdzenia się podczas proponowanych przez nią ćwiczeń. Ale przede wszystkim, jak powiedziała Oprah Winfrey warto „otaczać się tylko ludźmi, dzięki których będziesz się wznosić coraz wyżej”.

    

   Recenzja książki: Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi, Gill Hasson, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017. Tłumaczenie: Małgorzata Guzowska. Tytuł oryginału: How to Deal With Difficult People. Smart Tactics for Overcoming The Problem People in Your Life (2015). Fotografia na okładce: Oleksand Lytrynenko/Shutterstock. Recenzent: Anita Janeczek-Romanoska. Projekt okładki i stron tytułowych: Przemysław Spiechowski. Wydawca: Aleksandra Małek-Leśniewska. Redaktor: Magdalena Pluta. Produkcja: Mariola Iwona Keppel. Łamanie: Egraf. ISBN 978-83-01-19174-0. Wydanie I. Stron: 175.

    

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    

   Logo Wydawnictwo Naukowe PWN

    

   KONKURS! Mam egzemplarz „Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi”, który chętnie prześlę osobie, która chciałaby otrzymać ten poradnik. Napiszcie dlaczego chcecie przeczytać tę książkę. Wyślę ją osobie, która mnie przekonana i do niej napiszę z prośbą o podanie adresu do wysyłki. Na Wasze listy czekam dzisiaj do godz. 23:59.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   piątek, 24 lutego 2017 18:19

Kalendarz

Marzec 2017

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014