Recenzentka

Wpisy

 • niedziela, 31 maja 2009
  • Ministerstwo Bólu - Dubravka Ugrešić

   Tak, jak niektóre słowa bolą, tak Dubravka Ugrešić zadaje ból. Wymierza równym tempem mocne uderzenia cierpienia, obrzydzenia, samotności, bezradności. Klatka po klatce okrucieństwa wojny, wyprane z heroizmu, zbrukane gwałtem, kradzieżą, pastwieniem się katów nad ofiarami, rozliczaniem się dzieci za zbrodnie ojców.

   Tak, jak Isabel Coixet w „Życiu ukrytym w słowach” opowiada o wojnie, bez zgliszczy, bez wybuchów pocisków. Mówi o anonimowej ofierze, z wyrytą na jej ciele okrutną historią. Tak Ugrešić pisze książkę o stanie zawieszenia, o poruszaniu się na ostrej krawędzi życia, o wojnie, której nie kończy podpis na papierze, która tli się jątrząc kolejne rany, zbierając następne pokolenia ofiar.

   Dla Polaków wojna w byłej Jugosławii to telewizyjna papka doniesień o ludobójstwie, ostrzeliwania, rozpadające się od wybuchów budynki, nostalgia za ciepłym Adriatykiem i zmęczenie tragedią, ludzi, którzy przechodzili własną tragedię transformacji i nie mieli czasu, pieniędzy ani ochoty na rozczulanie się nad ginącym narodem w bratobójczej walce. Było minęło. Tak jak Kosowo, tak jak Miloszewić. Gdzieniegdzie tak, jak u Coixet czy Ugrešić pojawiają się echa wojny, o której już nie pamiętamy, bo mamy następną, i następną. Czy aby na pewno bardziej wymyślną w okrucieństwie?

   Recenzja: Dubravka Ugrešić, Ministerstwo Bólu, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić, Świat Literacki, Wydawnictwo Czarne, 2006.

   Dubravka Ugrešić, ur. 27 marca 1949 w dawnej Jugosławii. Chorwacka pisarka, eseistka, specjalistka od literatury rosyjskiej, przez lata związana z Instytutem Teorii Literatury Uniwersytetu w Zagrzebiu. Profesjonalnie pisarstwem zajęła się jeszcze jako studentka pisząc scenariusze programów telewizyjnych dla dzieci. Zadebiutowała w 1971 roku książką dla dzieci „Mail plamen” nagrodzoną prestiżową nagrodą dla chorwackiej literatury dla dzieci. Po tym debiucie napisała jeszcze dwie książki dla dzieci „Filip i Srecica” (1976), „Kucni duho vi” (1988). „Ministerstwo Bólu” znalazło się wśród 7 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

   źródła:
   1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Dubravka_Ugre%C5%A1i%C4%87
   2) http://www.dubravkaugresic.com
   3) http://wyborcza.pl/1,75517,3643370.html 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   niedziela, 31 maja 2009 14:29
 • piątek, 15 maja 2009
  • Nie przed zachodem słońca - Johanna Sinisalo

   Na skrzyżowaniu świata reklamy, walki o zlecenia, brudnych zagrań, nieudanych prób tworzenia związku, przelotnego seksu, młody grafik spotyka trolla. Zaczyna się gra. Siły natury, tęsknota za lasem, za wolnością, prosta hierarchia stada w zetknięciu ze sterylnym mieszkaniem, połączeniem chromu, stali i szkła, samotnością w fińskim mieście, ucieczką przed związaniem. Który z nich ma szanse na wygraną?

   W każdej z nas jest głęboko skrywany smutek i jakaś, niewyartykułowana potrzeba bycia sobą, którą pod wpływem kultury, wychowania, norm trzymamy na uwięzi. Jest w nas część, która resztkami sił wyrywa się z więzów, czasem krzyczy jakby nie naszym głosem, przez sen, w chwili paniki, zagrożenia. Gdy Mikael spotyka trolla dochodzi do spotkania człowieka z jego dawnymi tęsknotami. Mityczny świat w rękach młodego grafika. Można ten świat wypaczyć, jak reklama wypacza nasze wyobrażenie o świecie. Czy Mikael ulegnie tej pokusie?

   I jeszcze jedno, Palomita, którą na Filipinach kupuje trochę mały, trochę gruby, trochę łysiejący Fin. Trzymana na uwięzi, jak zwierzę.

   Dziwny jest ten świat. Świat, który psuje człowiek, na różne, perfidne, egoistyczne sposoby.

   Johanna Sinisalo, Nie przed zachodem słońca, słowo / obraz terytoria, Gdańsk 2005.

   Johanna Sinisalo (ur. 22 lipca 1958, Sodankylä) fińska pisarka, krytyczka, redaktorka antologii, autorka scenariuszy telewizyjnych, autorka powieści science fiction, fantasy, setek artykułów i esejów. Sinisalo studiowała komparatystykę i sztuki dramatyczne na uniwersytecie w Tampere, pracowała w reklamie. Jako pisarka zadebiutowała opowiadaniami w późnych latach 80. Zyskała dzięki nim popularność i zdobyła sześciokrotnie fińską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki, "Atorox Prize". Za swoją debiutancką powieść Ennen päivänlaskua ei voi (Nie przed zachodem słońca) otrzymała w 2000 roku nagrodę "Finlandia Prize", najważniejszą nagrodę literacką przyznawaną w Finlandii. Powieść ta została przełożona na kilka języków, w 2002 została wydana w Szwecji, Japonii i na Łotwie a w 2003 w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji i Czechach. Jej angielskie wydanie otrzymało Nagrodę Jamesa Tiptree Jr. w 2004.

   Powieści:
   Nie przed zachodem słońca (Ennen päivänlaskua ei voi, 2000; wyd. polskie Słowo/obraz terytoria 2005)
   Sankarit, wyd. Tammi, 2003
   Kädettömät kuninkaat ja muita häiritseviä tarinoita, wyd. Teos 2005, zbiór opowiadań
   Lasisilmä, wyd. Teos 2006

   Opowiadania (opublikowane po polsku):
   Do pracy potrzebna doświadczona dziewica (Czas Kultury 5/2005), tłum. S. Musielak
   Baby Doll (w antologii Kroki w nieznane 9, 2007), tłum. S. Musielak

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   piątek, 15 maja 2009 16:26
 • sobota, 09 maja 2009
  • Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości - Lucía Etxebarría

   Trzy kobiety zamknięte w szklanych ścianach świata. Każda na prochach podtrzymujących je w złudnej równowadze. Nowoczesna młoda dziewczyna, którą przy życiu trzyma jedynie seks, trzydziestoletnia inteligentna bizneswoman oraz żona i matka syna. Każda z nich na swój sposób miota się między narzuconymi im obowiązkami, wymaganymi zobowiązaniami i zabranymi marzeniami.

   Jedna z nich powie, że „postęp przewyższył Boga we wszystkim, nawet w okrucieństwie. Dlatego tak bardzo uwielbiamy sztuczne raje – nostalgia za lepszymi czasami.” Ich raje to stereotypowa ucieczka w idealną rodzinę, od której można chcieć wyłącznie uciec, do idealnej kariery, która oznacza miotanie się od głupiego szefa do jeszcze głupszego szefa, czy do idealnego jednorazowego seksu, który zaczyna boleć, gdy staje się długotrwałym związkiem.

   Z tego czarnego obrazu wyłaniają się jednak trzy silne kobiety. Na tyle silne, żeby z podniesionym czołem iść dalej. Bo „silna kobieta zawsze może osiągnąć to, do czego zmierza”. A „siła oznacza, przede wszystkim, wytrzymanie, niełamanie się. A to jest cnota kobieca”.

   Lucía Etxebarría Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości., tłum.  Wojciech Charchalis, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2007.

   Lucía Etxebarría (ur. 7 grudnia 1966) powieściopisarka, poetka, scenarzystka. Urodziła się w rodzinie baskijskiej w Walencji na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Jest najmłodszą spośród szóstki rodzeństwa. Sama została matką w wieku 41 lat. Zadebiutowała w 1996 roku biografią o Kurcie Cobainie i Courtney Love. Rok później ukazuje się jej pierwsza powieść „Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości”, która zyskała popularność samej Anny Marii Matute.  Kolejny rok i kolejna powieść „Beatriz y los cuerpos celest es”, dzięki której  zdobywa nagrodę Nadal. W 2004 roku jej tomik wierszy „Actos de placer y Amor” wygrał nagrodę Barcelona Poetry. Opublikowała też dwa zbiory feministycznych esejów oraz napisała kilka scenariuszy. Pracowała jako dziennikarka, tłumaczka i księgarz.

   Za swoje kolejne powieści otrzymała następujące nagrody:
   1998 Premio Nadal, Beatriz y los cuerpos celestes.
   2001 Premio Primavera, De todo lo visible y lo invisible
   2004 Premio Planeta, Un milagro en equilibrio

   źródła:
   1) http://www.empik.com/empiklopedia/biografie/etxebarria-lucia,17586
   2) http://de.wikipedia.org/wiki/Luc%C3%ADa_Etxebarria
   3) http://www.cafebabel.com/pol/article/24810/nie-trzymam-jezyka-za-zebami.html 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   sobota, 09 maja 2009 18:59

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014