Recenzentka

Wpisy

 • poniedziałek, 15 czerwca 2009
  • Mama odeszła - Joyce Carol Oates

   Wkurza cię, irytuje, stale krytykuje, wtrąca się do wszystkiego. Do szału doprowadza cię jej konserwatyzm i poddanie się roli żony i matki. Czyli twoja matka. Masz punkt odniesienia, wiesz, wobec czego się buntować. A pewnego dnia zostaje zamordowana. Przez przypadek. Zamyka się i kończy pewien świat, jesteś wolna i … smutna.

   Nikki ma trzydzieści jeden lat i pracę dziennikarki w lokalnej gazecie, takiej, która nigdy nie będzie trampoliną do wielkiego świata. Żyje pomiędzy odhaczanymi z niechęcią domowymi spędami, romansem z żonatym mężczyzną i kolejnymi ekscentrycznymi fryzurami. Ma w sobie to coś, co przyciąga do niej mężczyzn i jednocześnie odpycha od niej kobiety. Jest młoda, ładna i sexy. Żyje z dnia na dzień, aż do tego dnia. Dnia morderstwa jak nie z powieści, zwykłego, szybkiego śledztwa, długiego czekania na proces, do którego nigdy nie dojdzie. Śmierć matki zamyka drzwi, które otwierają kolejne, do świata wcześniej jej nieznanego. Z uzbieranych przez lata przedmiotów, z zawiązanych przez matkę latami przyjaźni, z rozmów pojawia się obraz kobiety, portret rodziny pełnej tragedii rozgrywanych w samotności, egoistycznych decyzji, pretensji. Portret matki, której Nikki nigdy nie znała.

   Po raz kolejny jesteśmy na amerykańskiej prowincji. Po raz kolejny misterna układanka, z całą swoją chwilowością na pokaz, rozsypuje się na drobne kawałki. Matka, która zna prawdę o śmierci własnej matki. Która zna prawdę o śmierci własnego męża. Nieakceptowana przez rodzinę męża. Targająca ciężar tych tajemnic do samego końca. Siostra Nikki, niby szczęśliwa matka, a w gruncie rzeczy rozgoryczona, nie pogodzona z rolą gospodyni domowej kobieta. Kobieta, która przeczuwa, że jej mąż ma ochotę dobrać się do Nikki. Są tu samotne stare ciotki. Matki oddane do domu starców. Nastolatki właśnie w fazie największego buntu wobec swoich matek. Mężczyźni robiący swoje prowincjonalne kariery, którzy „przecież tak się starają”. Real life.

   Joyce Carol OatesMama odeszła, tłum. Katarzyna Karłowska, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006

   Joyce Carol Oates – ur. 16 czerwca 1938, amerykańska pisarka, eseistka, poetka, autorka horrorów, thrillerów i książek dla dzieci. Kandydatka do Nobla. „Mama odeszła” znalazła się na liście stu najważniejszych powieści 2005 roku według „New York Timesa”

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 15 czerwca 2009 21:29
 • niedziela, 31 maja 2009
  • Ministerstwo Bólu - Dubravka Ugrešić

   Tak, jak niektóre słowa bolą, tak Dubravka Ugrešić zadaje ból. Wymierza równym tempem mocne uderzenia cierpienia, obrzydzenia, samotności, bezradności. Klatka po klatce okrucieństwa wojny, wyprane z heroizmu, zbrukane gwałtem, kradzieżą, pastwieniem się katów nad ofiarami, rozliczaniem się dzieci za zbrodnie ojców.

   Tak, jak Isabel Coixet w „Życiu ukrytym w słowach” opowiada o wojnie, bez zgliszczy, bez wybuchów pocisków. Mówi o anonimowej ofierze, z wyrytą na jej ciele okrutną historią. Tak Ugrešić pisze książkę o stanie zawieszenia, o poruszaniu się na ostrej krawędzi życia, o wojnie, której nie kończy podpis na papierze, która tli się jątrząc kolejne rany, zbierając następne pokolenia ofiar.

   Dla Polaków wojna w byłej Jugosławii to telewizyjna papka doniesień o ludobójstwie, ostrzeliwania, rozpadające się od wybuchów budynki, nostalgia za ciepłym Adriatykiem i zmęczenie tragedią, ludzi, którzy przechodzili własną tragedię transformacji i nie mieli czasu, pieniędzy ani ochoty na rozczulanie się nad ginącym narodem w bratobójczej walce. Było minęło. Tak jak Kosowo, tak jak Miloszewić. Gdzieniegdzie tak, jak u Coixet czy Ugrešić pojawiają się echa wojny, o której już nie pamiętamy, bo mamy następną, i następną. Czy aby na pewno bardziej wymyślną w okrucieństwie?

   Recenzja: Dubravka Ugrešić, Ministerstwo Bólu, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić, Świat Literacki, Wydawnictwo Czarne, 2006.

   Dubravka Ugrešić, ur. 27 marca 1949 w dawnej Jugosławii. Chorwacka pisarka, eseistka, specjalistka od literatury rosyjskiej, przez lata związana z Instytutem Teorii Literatury Uniwersytetu w Zagrzebiu. Profesjonalnie pisarstwem zajęła się jeszcze jako studentka pisząc scenariusze programów telewizyjnych dla dzieci. Zadebiutowała w 1971 roku książką dla dzieci „Mail plamen” nagrodzoną prestiżową nagrodą dla chorwackiej literatury dla dzieci. Po tym debiucie napisała jeszcze dwie książki dla dzieci „Filip i Srecica” (1976), „Kucni duho vi” (1988). „Ministerstwo Bólu” znalazło się wśród 7 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

   źródła:
   1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Dubravka_Ugre%C5%A1i%C4%87
   2) http://www.dubravkaugresic.com
   3) http://wyborcza.pl/1,75517,3643370.html 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   niedziela, 31 maja 2009 14:29
 • piątek, 15 maja 2009
  • Nie przed zachodem słońca - Johanna Sinisalo

   Na skrzyżowaniu świata reklamy, walki o zlecenia, brudnych zagrań, nieudanych prób tworzenia związku, przelotnego seksu, młody grafik spotyka trolla. Zaczyna się gra. Siły natury, tęsknota za lasem, za wolnością, prosta hierarchia stada w zetknięciu ze sterylnym mieszkaniem, połączeniem chromu, stali i szkła, samotnością w fińskim mieście, ucieczką przed związaniem. Który z nich ma szanse na wygraną?

   W każdej z nas jest głęboko skrywany smutek i jakaś, niewyartykułowana potrzeba bycia sobą, którą pod wpływem kultury, wychowania, norm trzymamy na uwięzi. Jest w nas część, która resztkami sił wyrywa się z więzów, czasem krzyczy jakby nie naszym głosem, przez sen, w chwili paniki, zagrożenia. Gdy Mikael spotyka trolla dochodzi do spotkania człowieka z jego dawnymi tęsknotami. Mityczny świat w rękach młodego grafika. Można ten świat wypaczyć, jak reklama wypacza nasze wyobrażenie o świecie. Czy Mikael ulegnie tej pokusie?

   I jeszcze jedno, Palomita, którą na Filipinach kupuje trochę mały, trochę gruby, trochę łysiejący Fin. Trzymana na uwięzi, jak zwierzę.

   Dziwny jest ten świat. Świat, który psuje człowiek, na różne, perfidne, egoistyczne sposoby.

   Johanna Sinisalo, Nie przed zachodem słońca, słowo / obraz terytoria, Gdańsk 2005.

   Johanna Sinisalo (ur. 22 lipca 1958, Sodankylä) fińska pisarka, krytyczka, redaktorka antologii, autorka scenariuszy telewizyjnych, autorka powieści science fiction, fantasy, setek artykułów i esejów. Sinisalo studiowała komparatystykę i sztuki dramatyczne na uniwersytecie w Tampere, pracowała w reklamie. Jako pisarka zadebiutowała opowiadaniami w późnych latach 80. Zyskała dzięki nim popularność i zdobyła sześciokrotnie fińską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki, "Atorox Prize". Za swoją debiutancką powieść Ennen päivänlaskua ei voi (Nie przed zachodem słońca) otrzymała w 2000 roku nagrodę "Finlandia Prize", najważniejszą nagrodę literacką przyznawaną w Finlandii. Powieść ta została przełożona na kilka języków, w 2002 została wydana w Szwecji, Japonii i na Łotwie a w 2003 w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji i Czechach. Jej angielskie wydanie otrzymało Nagrodę Jamesa Tiptree Jr. w 2004.

   Powieści:
   Nie przed zachodem słońca (Ennen päivänlaskua ei voi, 2000; wyd. polskie Słowo/obraz terytoria 2005)
   Sankarit, wyd. Tammi, 2003
   Kädettömät kuninkaat ja muita häiritseviä tarinoita, wyd. Teos 2005, zbiór opowiadań
   Lasisilmä, wyd. Teos 2006

   Opowiadania (opublikowane po polsku):
   Do pracy potrzebna doświadczona dziewica (Czas Kultury 5/2005), tłum. S. Musielak
   Baby Doll (w antologii Kroki w nieznane 9, 2007), tłum. S. Musielak

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   piątek, 15 maja 2009 16:26

Kalendarz

Listopad 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014