Recenzentka

Wpisy

 • niedziela, 12 lipca 2009
  • Zło - Jan Guillou

   Co się dzieje z człowiekiem poddanym stałej przemocy? Czy wyrośnie na kata, czy na obrońcę bitych? Erik ma 14 lat i ojca, który odprawia nad nim niemal codzienny rytuał bicia. Dostaje za wszystko, za zbyt długie włosy, za zbyt krótko ścięte włosy, za zbyt szybko wyciągniętą dłoń po sól podczas obiadu. Jego ojciec wynajduje coraz perfidniejsze narzędzia tortur: pejcz, brzozowa rózga, grzbiet szczotki. A jego szczególne okrucieństwo polega na tym, że to Erik ma pozrywać w lesie nadające się do bicia rózgi a po każdym laniu musi ojcu podać dłoń, potwierdzając, że nadal są przyjaciółmi.

   Chłopak zakłada gang szkolny, który zbiera haracz, za który jego kumple mają na papierosy, czy grillowane kiełbaski. Punktem zwrotnym będzie, gdy jego ojciec pewnego dnia poszczuje swoimi psami ludzi, którzy zostaną dotkliwie pogryzieni. Chłopak musi wziąć na siebie winę, gdy więc ojciec chce mu i za to wymierzyć karę po raz pierwszy buntuje się. Zostaje tak brutalnie pobity, że ledwie to przeżyje. Jego matka w akcie desperacji wysyła go do prywatnej szkoły z internatem, która ma się jednak okazać nie wybawieniem od ojca tyrana a piekłem na ziemi rządzącym się własnymi prawami. Bezradny, bo nie może stawiać siłowego oporu, musi nauczyć się walczyć o przetrwanie.

   Już dawno nie czytałam czegoś tak wstrząsającego, brutalnego, okrutnego. Chylę czoło przed Guillou. Wie czym jest zło, powieść zresztą oparta jest częściowo na faktach z jego życia. Pokazał milczących świadków przemocy, którzy niemal bez wyjątku przytakują okrutnym praktykom najstarszych uczniów. Chłopców, dla których znęcanie się dwójki osiłków nad młodszym kolegą jest świetną zabawą. Opisuje tłum rozwrzeszczanych gapiów, którzy zachęcają katów do większego okrucieństwa. Najpiękniejsze chwile szkoły to te, gdy ktoś dostaje w twarz, zostanie publicznie znieważony. W tym kastowym zbiorowisku rację mają ci najwyżej urodzeni, którzy są oszczędzeni od fali prześladowań, ślepo popierający system, który ich samych oszczędza i winduje zawsze do roli oprawców. Ta szkoła ma przygotować ich do kierowania w przyszłości przedsiębiorstwami i ludźmi.  

   Jan Guillou, Zło, tłum. Anna Marcinkówna, Wydawnictwo W.A.B., 2005. Tytuł oryginału Ondskan (1981).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   niedziela, 12 lipca 2009 13:21
 • środa, 08 lipca 2009
  • Kamienni bogowie - Jeanette Winterson

   Co to za świat, w którym kobiety w dążeniu do zachowania młodości, poprawiają urodę genetycznie i wszystkie wyglądają na nie więcej niż 25 lat? Co to za świat, w którym mężczyźni otoczeni wyłącznie pięknymi i młodymi kobietami, tracą zdolność podniecania się i szukają podniet z dwunastolatkami? Co to za świat, w którym istnieje wyłącznie żywność syntetyczna?

   To świat wydawać by się mogło dalekiej przyszłości. Ale Winterson pokazuje coś więcej. Pokazuje zjadający własny ogon pęd ludzkości do więcej, do lepiej, do szybciej. Ten świat futurystycznego Technopolis, robo sapiens to jednak nie tak odległa rzeczywistość, która powtarza się od Wielkiego Bum, do kolejnego Wielkiego Bum. I z jednej strony niech to będzie przestrogą, obowiązkową lekturą dla konsumujących świat do granic ostateczności. Z drugiej strony to piękna, choć smutna opowieść o człowieku, o jego cichych marzeniach, niespełnionych tęsknotach zachęcających go stale i nieodmiennie do niszczenia, wywoływania wojen, mordowania się nawzajem.

   Jeanette Winterson, Kamienni bogowie, tłum. Katarzyna Karłowska, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2008.

   Jeanette Winterson – ur. 1959. Jest laureatką m.in. Nagrody Whitbreada za najlepszy debiut powieściowy laureatka, E.M. Forstera oraz American Academy and Institute of Arts Na podstawie NIE TYLKO POMARAŃCZY powstał  serial telewizyjny.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   środa, 08 lipca 2009 16:34
 • wtorek, 07 lipca 2009
  • Głupiec - Ewa Schilling

   Kiedy kobieta kocha kobietę to się o tym nie pisze lub pisze się rzadko. Ewa Schilling napisała Głupca. Zwyczajną historię rozgrywającą się w dziwnym kraju, w którym zwyczajem jest, że mąż bije żonę, że zmusza się kobiety do rodzenia niechcianych dzieci, że dorośli ludzie męczą się ze sobą w małżeństwie z poczucia obowiązku, pod przymusem rodziny, ze strachu lub z braku alternatywy.

   W Głupcu Alina jest z Anką, bo chcą być. Nauczycielka i uczennica. Zafascynowane sobą. Idealny związek dwojga dorosłych kobiet. A pośród nich mężczyźni żyjący wyłącznie swoim światem, dla których wybory są pomiędzy najlepszymi dla nich decyzjami. Nie ma tam jakiegoś innego wyjścia, a jeżeli jest, to przyjmują je z rozbawieniem, zażenowaniem, z politowaniem. Jak wówczas, gdy jeden z nich dowiaduje się, że jego była dziewczyna jest w związku z kobietą. Co komentuje ze zrozumieniem potrzebą poeksperymentowania.

   Schilling genialnie opisała przepaść pomiędzy światem mężczyzn i kobiet. Tę ogromną różnicę, która sprawia, że nie zaspakajają swoich potrzeb, że nie potrafią nawiązać nici porozumienia, że żyją w dwóch rzeczywistościach pełnych kompromisów, żali, wzajemnych zranień. Schilling pokazuje, jak doskonale dopasowane są w związkach kobiety. I chociaż bywa w nich też czasem z górki, to głównie pod wpływem braku akceptacji dla ich miłości, pod wpływem strachu przed ostracyzmem, konsekwencjami wciąż zakazanego uczucia.

   Ewa Schilling, Głupiec, Korporacja Ha!art, Kraków 2005.

   Ewa Schilling – ur 1971. Absolwentka Wydziału Ochrony Środowiska olsztyńskiej ART. Zadebiutowała zbiorem opowiadań „Lustro” (1999). Wydała powieść „Akacja” (2000). Pochodzi z Olsztyna. Publikowała swoje opowiadania w szczecińskich „Pograniczach”, „Borussi”.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 lipca 2009 18:11

Kalendarz

Styczeń 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014