Recenzentka

Wpisy

 • sobota, 20 czerwca 2009
  • Japońska wioska - Joanna Wilengowska

   Być trendy, produktem XXI wieku, sprzedać się z górnej półki. Się wstrzelić w rynek. Z jednej strony kult matki polki, z drugiej teoria rozgotowanego ziemniaka. Bycie pokornym czy niepokornym. Bycie reality, czy wirtuality? Cyberprzestrzeń z kopem w jaja, od której cię nie skręca. Żyją, odkreślając kupony, zdania, załatwione kolejne dni życia. Pokolenie XYZ. I inni, pokoleniowe smuty: zapić, zapomnieć, rżnąć w oparach klasycznego, gęstego dymu.

   Wioska japońska to sklep z miśkami „Haribo”, gumą „Donald” i iluzją wszystkiego. Z którego wychodzisz korytarzem z napisem aluzja a może paruzja. On – konsumpcyjny nuworysz, zalicz Europę w trzy dni, zakasuj wszystkich, mam to, będę miał tamto. Z ciągotami do pseudointelektualnego świata w czarnym swetrze dekadencji i cynicznym spojrzeniu. Z perspektywą na karierę w branży. Ona – pomiędzy chińskimi piórnikami, oranżadą w proszku a półkami z marketingowym planem uwodzenia klienta. On oczarowany iluzją życia. Ona zmęczona taniochą iluzji, „zamknięta w postaci kilku zdań, jak w skorupce”. Żyją w betonowym mieście takich samych strzeżonych osiedli, z oknami sąsiadów na wyciągnięcie ręki. „Po prostu wioska” ludzi podszywających się pod siebie. Nic o sobie nie wiedzą, dopóki nie muszą o sobie opowiedzieć, siebie streścić i zapisać.

   Perspektywa kariery to tamagotchi. Wstrzeliwanie się w perspektywę otwiera szansę na posiadanie szafy, w której zawsze jest coś, co można na siebie włożyć. Kupować należy symbole iluzji i pielęgnować, aby nie straciły na świeżości. A po wojnie na zlecenia można odjechać w oparach drogiego alkoholu i modnej marki papierosów.

   Joanna Wilengowska, Japońska wioska, Wydawnictwo Portret, Olsztyn 1999

   Joanna Wilengowska – (ur. 1971 r.),  pisarka i dziennikarka, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Współzałożycielka pisma literackiego „Portret”. Laureatka Nagrody Literackiej Warmii i Mazur Wawrzyn 2006 (Wawrzyn Czytelników)  za powieść „Zęby”. Dziennikarka olsztyńskiego ośrodka TVP.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   sobota, 20 czerwca 2009 11:08
 • poniedziałek, 15 czerwca 2009
  • Mama odeszła - Joyce Carol Oates

   Wkurza cię, irytuje, stale krytykuje, wtrąca się do wszystkiego. Do szału doprowadza cię jej konserwatyzm i poddanie się roli żony i matki. Czyli twoja matka. Masz punkt odniesienia, wiesz, wobec czego się buntować. A pewnego dnia zostaje zamordowana. Przez przypadek. Zamyka się i kończy pewien świat, jesteś wolna i … smutna.

   Nikki ma trzydzieści jeden lat i pracę dziennikarki w lokalnej gazecie, takiej, która nigdy nie będzie trampoliną do wielkiego świata. Żyje pomiędzy odhaczanymi z niechęcią domowymi spędami, romansem z żonatym mężczyzną i kolejnymi ekscentrycznymi fryzurami. Ma w sobie to coś, co przyciąga do niej mężczyzn i jednocześnie odpycha od niej kobiety. Jest młoda, ładna i sexy. Żyje z dnia na dzień, aż do tego dnia. Dnia morderstwa jak nie z powieści, zwykłego, szybkiego śledztwa, długiego czekania na proces, do którego nigdy nie dojdzie. Śmierć matki zamyka drzwi, które otwierają kolejne, do świata wcześniej jej nieznanego. Z uzbieranych przez lata przedmiotów, z zawiązanych przez matkę latami przyjaźni, z rozmów pojawia się obraz kobiety, portret rodziny pełnej tragedii rozgrywanych w samotności, egoistycznych decyzji, pretensji. Portret matki, której Nikki nigdy nie znała.

   Po raz kolejny jesteśmy na amerykańskiej prowincji. Po raz kolejny misterna układanka, z całą swoją chwilowością na pokaz, rozsypuje się na drobne kawałki. Matka, która zna prawdę o śmierci własnej matki. Która zna prawdę o śmierci własnego męża. Nieakceptowana przez rodzinę męża. Targająca ciężar tych tajemnic do samego końca. Siostra Nikki, niby szczęśliwa matka, a w gruncie rzeczy rozgoryczona, nie pogodzona z rolą gospodyni domowej kobieta. Kobieta, która przeczuwa, że jej mąż ma ochotę dobrać się do Nikki. Są tu samotne stare ciotki. Matki oddane do domu starców. Nastolatki właśnie w fazie największego buntu wobec swoich matek. Mężczyźni robiący swoje prowincjonalne kariery, którzy „przecież tak się starają”. Real life.

   Joyce Carol OatesMama odeszła, tłum. Katarzyna Karłowska, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006

   Joyce Carol Oates – ur. 16 czerwca 1938, amerykańska pisarka, eseistka, poetka, autorka horrorów, thrillerów i książek dla dzieci. Kandydatka do Nobla. „Mama odeszła” znalazła się na liście stu najważniejszych powieści 2005 roku według „New York Timesa”

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 15 czerwca 2009 21:29
 • niedziela, 31 maja 2009
  • Ministerstwo Bólu - Dubravka Ugrešić

   Tak, jak niektóre słowa bolą, tak Dubravka Ugrešić zadaje ból. Wymierza równym tempem mocne uderzenia cierpienia, obrzydzenia, samotności, bezradności. Klatka po klatce okrucieństwa wojny, wyprane z heroizmu, zbrukane gwałtem, kradzieżą, pastwieniem się katów nad ofiarami, rozliczaniem się dzieci za zbrodnie ojców.

   Tak, jak Isabel Coixet w „Życiu ukrytym w słowach” opowiada o wojnie, bez zgliszczy, bez wybuchów pocisków. Mówi o anonimowej ofierze, z wyrytą na jej ciele okrutną historią. Tak Ugrešić pisze książkę o stanie zawieszenia, o poruszaniu się na ostrej krawędzi życia, o wojnie, której nie kończy podpis na papierze, która tli się jątrząc kolejne rany, zbierając następne pokolenia ofiar.

   Dla Polaków wojna w byłej Jugosławii to telewizyjna papka doniesień o ludobójstwie, ostrzeliwania, rozpadające się od wybuchów budynki, nostalgia za ciepłym Adriatykiem i zmęczenie tragedią, ludzi, którzy przechodzili własną tragedię transformacji i nie mieli czasu, pieniędzy ani ochoty na rozczulanie się nad ginącym narodem w bratobójczej walce. Było minęło. Tak jak Kosowo, tak jak Miloszewić. Gdzieniegdzie tak, jak u Coixet czy Ugrešić pojawiają się echa wojny, o której już nie pamiętamy, bo mamy następną, i następną. Czy aby na pewno bardziej wymyślną w okrucieństwie?

   Recenzja: Dubravka Ugrešić, Ministerstwo Bólu, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić, Świat Literacki, Wydawnictwo Czarne, 2006.

   Dubravka Ugrešić, ur. 27 marca 1949 w dawnej Jugosławii. Chorwacka pisarka, eseistka, specjalistka od literatury rosyjskiej, przez lata związana z Instytutem Teorii Literatury Uniwersytetu w Zagrzebiu. Profesjonalnie pisarstwem zajęła się jeszcze jako studentka pisząc scenariusze programów telewizyjnych dla dzieci. Zadebiutowała w 1971 roku książką dla dzieci „Mail plamen” nagrodzoną prestiżową nagrodą dla chorwackiej literatury dla dzieci. Po tym debiucie napisała jeszcze dwie książki dla dzieci „Filip i Srecica” (1976), „Kucni duho vi” (1988). „Ministerstwo Bólu” znalazło się wśród 7 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

   źródła:
   1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Dubravka_Ugre%C5%A1i%C4%87
   2) http://www.dubravkaugresic.com
   3) http://wyborcza.pl/1,75517,3643370.html 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   niedziela, 31 maja 2009 14:29

Kalendarz

Październik 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014