Recenzentka

Wpisy

 • wtorek, 08 grudnia 2009
  • Brzemię - Jeanette Winterson

   Kluczem do tej książki jest słowo, które jest nie tylko informacją. Kolejnym tropem jest człowiek, który gdy jest wolny nie myśli o ucieczce. Dalej mamy piekło, które symbolicznie przekazujemy sobie od powstania wszechświata, jako wspomnienie ery hadejskiej, a namacalnie kreujemy na bazie własnych doświadczeń. A wszystko jest tykającą bombą, która za sto milionów lat znowu wybuchnie.

    

   "Ludzie nigdy nie zauważali nadejścia katastrofy" mówi Winterson a ja cofam się w czasie i potwierdzam, jesteśmy ślepi, głusi na historie przeszłości. Winterson twierdzi, że trzeba ludziom stale, jak mantrę powtarzać mity, do skutku, aż zrozumieją je na tyle, żeby się z nich uczyć.

    

   Mamy więc słynną historię o słynnym ogrodzie ze słynną jabłonią. Ogród uprawiają Hesperydy córki Atlasa, tytana zrodzonego z Posejdona i Ziemi. Ziemia podarowała bogini Herze w prezencie ślubnym złotą jabłoń i poprosiła Atlasa o pilnowanie drzewa. Każdy, kto zerwie jabłka pozna przeszłość i przyszłość, co byłoby dla ludzi przekleństwem, bo jak wyjaśnia Hera "ludzkość tkwi w ignorancji, bo wiedza ją niszczy. Wszystko, co człowiek wymyśli, wkrótce obraca na własną szkodę." Gdy jednak córki Atlasa skuszone niezwykłymi owocami podjadają je, Hera wyrzuca go z ogrodu.

    

   Nastaje wojna miedzy bogami a tytanami. Atlasowi udaje się uratować kosztem odwiecznej kary w postaci dźwigania na swoich barkach kosmosu. Ten, który ma na imię Atlas, co znaczy wytrzymały nie ma dostatecznej siły, by uniknąć swego losu. A Winterson pyta, "kto potrafi uniknąć zostania tym, kim musi zostać?". I tak dźwigamy na swoich barkach świat, który jest podróżą, którą musimy odbyć, bo "wszyscy dźwigamy swoje ciężary". W końcu Herakles pyta, czy musimy wypełniać rozkazy bogów. Dla bogów jednak jest lepiej, gdy ludzie nie myślą. Więc dają człowiekowi wiarę w los. A ten odbiera człowiekowi wolność, na zawsze robiąc z niego więźnia norm, zasad, obowiązującego w danej epoce przeznaczenia.

    

   Nie ma więc czegoś takiego, jak wolność. Jest nią dom, powie Herakles, "w którym człowiek chce być". Można też, jak Atlas spróbować zrzucić z siebie to brzemię w postaci świata na barkach i zobaczyć, co się stanie. NIC się nie stanie, ale to nowe zakończenie starej historii, a my przecież wolimy wierzyć w los, w przeznaczenie, wolimy nie wychodzi poza to jarzmo, ze strachu przed karą.

    

   Jeanette Winterson, Brzemię, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006, tłum. Zbigniew Batko. Tytuł oryginału: Weight. The Myth of Atlas and Heracles., 2005.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   wtorek, 08 grudnia 2009 23:00
 • piątek, 04 grudnia 2009
  • Podtrzymywanie światła - Jeanette Winterson

   "Słowo to element milczenia, które da się powiedzieć". Można powiedzieć wszystko, nawet te dwa najtrudniejsze słowa. Czasem nie pozostaje nic do powiedzenia. Podtrzymywanie światła jest o tym, że należy dbać, aby nie przekroczyć granicy między tym co chciałoby się z siebie wyrzucić, a tym czego żałuje się, że zostało powiedziane.

    

   To powieść o miłości, która jest światłem w mroku codzienności, która zapada w zmierzch zaniedbania. Winterson zachęca nas do heroicznego wysiłku bycia uważnym, czułym wirtuozem słowa, które nie pozwala zapomnieć, które sprawia, że chce się pamiętać. Nie jest to przestrzeń kochanków z "Płci wiśni", którzy umierają w namiętnej wymianie zdań. To raczej opowieść o tym, jak mówimy, mówiąc niewiele, jak mówiąc tworzymy czasem fałszywe opowieści, a to ze strachu, a to z chęci uwiedzenia, pokazania się z lepszej strony.

    

   Jeanette Winterson, Podtrzymywanie światła, tłum. Katarzyna Karłowska, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2005. tytuł oryginału: Lighthousekeeping, 2004.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   piątek, 04 grudnia 2009 21:56
 • sobota, 28 listopada 2009
  • Wolność na jedną noc - Jeanette Winterson

   Czy stalibyśmy się szczęśliwymi ludźmi, gdybyśmy mieli władzę zmieniania historii, za pomocą backspace'a, szybkiego resetu, jednego kliknięcia? Czy potrzebujemy takiej władzy, żeby poczuć smak wolności? Przecież jesteśmy autorkami własnego życia, przecież to my jesteśmy opowieścią, więc możemy ją zmienić. A jednak tkwimy w stanie zastanym, niczym tchórze rzeczywistości, przenoszący się do cyberprzestrzeni, żeby oddać się chwilowej, wirtualnej radości.

   Wolność na jedną noc odczytuję, jako smutną recenzję z rzeczywistości współczesnego człowieka, uwikłanego w konflikt pożądania, niespełnionej tęsknoty, tłumionej namiętności, które z on-line piętnem urzeczywistniają się wyłącznie wirtualnie.

   Poszukiwanie siebie to droga przez światłowody, podczerwień, procesory, to sensoryczny spacer po sieci. Trzymamy dłonie na rozgrzanej klawiaturze zamiast dotykać rozgrzanego snem ciała ukochanej osoby. W tym on/off - świecie najbezpieczniejszym miejscem jest obcy, "takiemu możesz powiedzieć wszystko". Zamiast wsiadać do byle jakiego pociągu, wchodzić do czatroomu, tam otwierasz swoje serce "prymitywny, oparty na węglu organizm w silikonowym świecie".

   Bohaterowie Wolności na jedną noc znajdują się w nieustannym transie miłości. Miłości, która "jest kursem walki wręcz", miłości, która "nie liczy się z kosztami ponoszonymi przez nią samą i przez innych". Winterson powie na koniec "dziwny jest ten świat, w którym można mieć tyle seksu, ile się chce, a za to miłość stanowi tabu".

   Jeanette Winterson, Wolność na jedną noc, tłum. Gabriela Janowska, Rebis, Poznań 2003. Tytuł oryginału: PowerBook, 2000.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   sobota, 28 listopada 2009 12:49

Kalendarz

Grudzień 2017

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014