Recenzentka

Wpisy

 • piątek, 20 listopada 2009
  • Sztuka i kłamstwa - Jeanette Winterson

   Jeanette Winterson robi ze słowem to, czego nie są sobie w stanie wyobrazić najbardziej wyrafinowani kochankowie. Sztuka i kłamstwa to najbardziej światłoczuła i plastyczna z jej książek, migocze "rozświetloną czerwienią", "zdrową plamą w bełkocie zbyt jaskrawego światła", "światłem oskarżycielskich wstążek neonów".

   Książka jest bardzo dygresyjna zmuszając do wielopoziomowego myślenia, a Winterson układa opowieści w piramidę przenikających się zdarzeń, przemyśleń. W rozerwanych na strzępy wątkach, tekst staje się dynamicznym rytmem wynurzeń.

   W końcu Winterson stawia nas do pionu mówiąc "dość życia zablokowanego przez strach", uwalniając czytelnika i tekst z wszelkiego rodzaju nakazów narracyjnych, konstrukcyjnych, lekko kłaniając się swobodnie płynącemu strumieniowi słów.

   Jeanette Winterson, Sztuka i kłamstwa. Utwór na trzy głosy ze sprośnym kontrapunktem., tłum. Zbigniew Batko, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1999. Tytuł oryginału: Art & Lies. A Piece for Three Voices and a Bawd (1994).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   piątek, 20 listopada 2009 18:26
 • sobota, 24 października 2009
  • Zapisane na ciele - Jeanette Winterson

   To najpiękniejsza mapa namiętności i przystanków na ciele i duszy. Często wybieram cytaty z książek do zapamiętania, a to jest książka, którą chciałabym zapamiętać w każdym słowie, zdaniu. Winterson jest mistrzynią wyrażania niewyrażalnego.

    

   Stajemy więc na wprost związku, którego rytmem przyjdzie nam oddychać, bać się, niepokoić, cieszyć, rozkoszować, bez końca. Nie jest łatwo odłożyć tę książkę po przeczytaniu i sięgnąć po kolejną. Zapisane na ciele to tekst, który pochłania i zostawia na zawsze, wpisany w człowieka kod, uruchamiający system, który, jak dobrze naoliwiona maszyna będzie odzywał się w najmniej odpowiednich chwilach. Będziesz czuć najbardziej zaniedbywane części samej siebie, tak dotkliwie, że wrócisz do tej książki po raz kolejny. Dasz się jej opętać tylko po to, żeby jeszcze wyraźniej czuć samą siebie i jeszcze bardziej pozbawić się woli do stanowienia o sobie. Staniesz się tekstem, który zacznie żyć twoimi myślami, w każdym zakątku twojego ciała i umysłu.

    

   Jeanette Winterson, Zapisane na ciele, tłum. Hanna Mizerska, Rebis, 1999. Tytuł oryginału:Written on the Body, 1992

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Zapisane na ciele - Jeanette Winterson”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   sobota, 24 października 2009 15:45
 • wtorek, 13 października 2009
  • Płeć wiśni - Jeanette Winterson

   Czytając tę książkę znalazłam się w niezwykłym świecie domów bez podłóg, gdzie stoły podwiesza się łańcuchami u sufitów, w mieście, gdzie kochankowie tak długo szeptali sobie czułe słowa, aż te wypełniły całą przestrzeń wokół nich, dusząc ich w namiętnej wymianie zdań.

   Płeć wiśni to angielski magiczny realizm w doskonałej, czarującej, zniewalającej formie. Uwielbiam to oddawanie się kolejnym zaniechanym podróżom, wchodzenie w ignorowane zakręty. Dałam się tym razem zapędzić do miasta, w którym miłość przybiera postać epidemii.

   Rządzi tu Psiara, baba z krwi i kości, która swoją racjonalnością mogłaby obdzielić pół Anglii. Psiara nie lubi się myć, "bo mycie czyni skórę podatną na zabrudzenie wszelkim paskudztwem". Gdy zaproponowano jej pracę w burdelu odmówiła, bo jak stwierdziła ma słabe serce a "taka odwalana na chybcika robótka, jaka tam odchodzi w dzień i w nocy, musi chyba osłabiać serce".

   Dla miłośników podróży historycznych będzie to siarczysta wyprawa do XVII wiecznej Anglii, gdzie Psiara urządzi nieoczekiwaną rzeź purytanom. Panowie znajdą w niej wiele ostrzeżeń przed nieprzemyślanym wyrażaniem swoich życzeń seksualnych.

   Książka otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

   Jeanette Winterson, Płeć wiśni, tłum. Zbigniew Batko, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2002. Tytuł oryginału: Sexing the Cherry (1989).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 października 2009 22:01

Kalendarz

Październik 2017

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014