Recenzentka

Wpisy

 • środa, 12 stycznia 2011
  • Intelektualiści - Paul Johnson

   Ta książka może być ostrzeżeniem dla ludzi zaślepionych ideologiami lub podręcznikiem dla szowinisty jak zdobyć sławę rękami kobiet. Johnson przestawia znanych intelektualistów m.in. Rousseau, Marksa, Ibsena, Tołstoja, Hemingwaya, Brechta, Sartra i ciemne strony ich popularności, sławy. Ujawnia losy ludzi, którzy kapitał bycia wielkimi zebrali odwołując się do kłamstw, kradzieży, przypisywania sobie cudzych odkryć. Wielcy tego świata to w rzeczywistości cwaniacy o pospolitych i niskich instynktach przetrwania.

   Johnson pokazuje jak wielki wysiłek ci w gruncie rzeczy przeciętni ludzie wkładali w tworzenie swojej legendy, w fałszowanie własnego niekorzystnego wizerunku, podtrzymywanie swojego mitu. Chęć sławy zachęcała ich do bezrefleksyjnego niszczenia najbliższych im ludzi, wykorzystywania cudzych uczuć, przywiązania, naiwności.

   Johnson przestrzega, żeby przestać traktować tzw. intelektualne autorytety, jako wyrocznie orzekające w każdej sprawie. Zapraszanie intelektualistów do wypowiadania się w sprawach społecznych, politycznych, gospodarczych oddaje im władzę ustalania norm, które nie zawsze są dobre. Johnson pokazuje, jak ci sami intelektualiści, którzy sprzeciwiali się przemocy, wojnie, dyktaturom, sami odwołują się do tych samych pobudek, sprzyjając, czasem tworząc ruchy, które w znacznie większym zakresie potrafią niszczyć, wywoływać wojny, szerzyć przemoc. Uważa, że ryzyko, że grupa rewolucjonistów stanie się gronem konformistów jest zbyt wielkie, żeby im ufać na dłuższą metę. Ci stojący na barykadach, walczący, bywa, że tak się okopują, tworzą tak silne szeregi, że przestaje ich interesować powód, dla którego rozpoczęli swoją walkę, skupiają się na spijaniu śmietanki z popularności, jaką zyskali dzięki tej na początku podjętej walce.

   Paul Johnson, Intelektualiści, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1998. Przełożył Andrzej Piber. Tytuł oryginału: Intellectuals, (1988).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Intelektualiści - Paul Johnson”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   środa, 12 stycznia 2011 17:22
 • środa, 17 listopada 2010
  • Zadyma w dzikim sadzie - Kiran Desai

   Zadyma w dzikim sadzie jest grą wstępną Kiran Desai do najbardziej upojnej lektury, jaką jest Brzemię rzeczy utraconych.  Po lekturze tej książki jestem „przepojona mocnymi woniami świeżych owoców pieprzu i kory cynamonowej, pączków goździków i kasji”. Oddycham gęstym powietrzem indyjskiego Szahkot, w oczekiwaniu na upragniony deszcz.

   Sad, w którym rozgrywa się najważniejsza część historii to „miriady cudownych, słodkawo-gorzkich, okrytych zieloną skórką kul, porastających wzgórze, gdzie było pod dostatkiem drzew, aby nasycić wzrok i pod dostatkiem owoców, aby napełnić powietrze zapachem. Liście drzew były o jeden ton ciemniejsze niż owoce, a jasny brąz kory odsłaniał, łuszcząc się mleczną bladość, tak gładką i delikatną, że deszcz przenikał palce przy dotknięciu.”

   Akcja tej książki rozgrywa się wokół historii chłopaka o imieniu Sampath, który pracuje w urzędzie pocztowym, nudząc się przeokropnie. Pewnego dnia, jako gość weselny przebiera się w kobiece stroje, żeby w publicznym miejscu wystąpić w nich ze striptizem, po czym traci pracę. Szukając spokoju zaszywa się w pewnym sadzie na jednym z jego drzew, żeby z nieudacznika zamienić się w guru. Historia jak z indyjskiej ulicy, pełna zabawnych zwrotów, fantastycznych opisów życia w Indiach. Doskonała na przystawkę do kolejnej książki Kiran Desai.

   Kiran Desai, Zadyma w dzikim sadzie., Prószyński i S-ka, Warszawa 1999. Przełożyła Małgorzata Dobrowolska. Tytuł oryginału: Hullabaloo In the Guava Orchard, 1998.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   środa, 17 listopada 2010 15:40
  • Cena wody w Finistère - Bodil Malmsten

   Zauważyłam, że sporą popularnością cieszą się książki autobiograficzne o kobietach, którzy gdzieś w drugiej połowie swojego życia pakują manatki i wywracają wszystko do góry nogami, odnajdując na końcu nową pasję, nowych przyjaciół, czasem wielką miłość. Cena wody w Finistère mieści się w tym gatunku. Znudzona życiem w Szwecji pisarka postanawia kupić dom w Bretanii, zaprzyjaźnia się tam z madame C. i monsieur Le R., żeby opisać swoje zmagania z francuską ziemią i powolną walką o ogród marzeń. Właściwie na tym można by zakończyć pisanie o tej książce, gdyby nie małe coś.

   Książka pozwala rozsmakować się w zimnej Norrlandii, gdzie „nie ma furtek, nie są potrzebne, zimno odgradza aż zanadto, a szron opasuje domy drutem kolczastym”. To świat dzieciństwa pisarki, jednocześnie mgliste wspomnienie surowej Północy, które przeplata się z wyraźnym wyobcowaniem Sztokholmu. Bohaterka wpada z prowincjonalnego, sennego, zakopanego w nieustającym śniegu wiejskiego miasteczka wprost w szpony wielkiego miasta, które odbiera jej tożsamość, odmawia prawa do bycia stamtąd, karze za północny śmieszny dla sztokholmczyków akcent. Wreszcie nie pozwala godnie żyć, bo „Sztokholm należy do najdroższych i najgłębiej podzielonych miast świata – radź sobie albo giń”. Wydawać by się mogło, że ta zahartowana norrlandzka kobieta, która potrafi wytrzymać „brutalne światło lata” i „bestialską ciemność zimy” pokonana zamknięty na obcych  Sztokholm. Niestety daje za wygraną i ucieka do Francji, gdzie oddaje się pasji, jakiej w mroźnej Szwecji nigdy nie mogła dać upustu.

   Bodil Malmsten podchodzi do tej książki ambicjonalnie, bo daje upust niewiarygodnej wprost jak na szwedzki temperament złości na system. Od lat zachwalany szwedzki model wydaje się być jedynym słusznym i tę wiarę pielęgnuje się w kolejnych pokoleniach. Niestety gdzieś pod powierzchnią wiary kotłuje się rosnące rozczarowanie. Malmsten łączy, więc romans niczym „Po słońcem Toskanii” z trylogią Stiega Larssona. Delikatnie odpowiadając zapotrzebowaniu na literaturę rozliczeniową z systemem, daje ją w łagodnej wersji zbuntowanej pani, która z perspektywy romansu z miłośnikiem ogrodu ucieka w dywagacje o trudnym wielkomiejskim życiu Szwecji. Nie dziwi mnie, więc popularność tej książki, która żadnego z tematów nie podejmuje na tyle serio, żeby dzielić. Raczej w subtelny sposób, jakby szeptem w kuluarach mówi to, co odważył się niemal wykrzyczeć Larsson i czym rozkochała w sobie Frances Mayes.

   Bodil Malmsten, Cena wody w Finistère, przełożył Jan Rost, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007. Tytuł oryginału: Priset på vatten i Finistère, 2001.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   środa, 17 listopada 2010 15:38

Kalendarz

Marzec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014