Recenzentka

Wpisy

 • wtorek, 21 września 2010
  • Doskonały smak Orientu - Piotr Kłodkowski

   Orientalny groch z kapustą, pozwalający liznąć nieco muzułmańskiego świata. Autor wyciąga ze swoich podróży symboliczną esencję i w idealnych dla zabieganej czytelniczki proporcjach serwuje kolejne kawałki Orientu. Będzie tu trochę opowieści m.in. z Iranu, trochę z Pakistanu, Indii, Singapuru. W zasadzie tam, gdzie chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej, autor kończy jedną opowieść i zaczyna drugą. Przy czym skupia się na tych, o których i tak mówi się głośno i w wielu publikacjach, a ja lubię literackie czy publicystyczne zaskoczenie. A nie zaskoczy mnie ani porządek w Singapurze i karanie za zaśmiecanie ulic, ani martwa woda Gangesu, ani reglamentowana prokreacja w Chinach, ani fakt, że w Belgii mieszka 300 tysięcy osób posługujących się językiem arabskim. Choć jedno czy dwa znalazłam. W rozdziale o „Religijnym matrixie” autor opowiada o filmie, który widział w Teheranie. Rzecz jest o pielgrzymkach do Fatimy, które w Iranie przedstawiano, jako europejski kult córki Proroka Mahometa. Należałoby, zatem potraktować tę książkę, jak szybki wstęp do Orientu, dla zorientowania się w temacie, rozsmakowania, złapania bakcyla do dalszej, pogłębionej lektury.

   Książkę poleciłabym osobom, które chciałyby zwiedzić muzułmańskie kraje a nie wiedzą, gdzie zacząć. Ale będzie to raczej pobieżny podręcznik refleksji na różne tematy, niż praktyczna lektura pozwalająca swobodnie poruszać się po orientalnym świecie. Jeżeli chodzi o reportaże to uwielbiam „Księgarza z Kabulu” Åsny Seierstaad, czy „Delicje ciotki Dee” Teresy Hołówki, więc ta książka przypomina mi raczej coś w rodzaju wycieczki pt. „Europa w tydzień”. Może jednak, jak wskazuje tytuł książki, chodzi bardziej o smaki i smaczki Orientu, niż o zgłębianie tematu i jeżeli tak, to jest to doskonała dawka dobrego smaku.

   Piotr Kłodkowski, Doskonały smak Orientu., Wydawnictwo Znak, Kraków 2006.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 września 2010 13:51
 • poniedziałek, 20 września 2010
  • Obsługiwałem angielskiego króla - Bohumil Hrabal

   Książka, której historia jest mapą po anatomii ciał czeskich kobiet, obsługujących kelnerów z czeskich hoteli, marzących o majątku milionerów, których dzieje toczą się od czasów na krótko przed II Wojną Światową aż do przejęcia władzy przez komunistów w 1948.

   Główny bohater to bezkompromisowy marzyciel, który spija śmietankę z okoliczności, w które pakuje go przypadek losu. Trafia pod protektorat super kelnera, który obsługiwał angielskiego króla i przegrywając codziennie zakład o dwie dychy, wygrywa wiedzę życiową. Zakochuje się w Niemce, za co zostanie obity porządnie przez kolegów z „Sokoła” i ci sami, którzy odmawiają stuknięcia się z nim kieliszkiem wódki za tę czesko-niemiecką miłość, wkrótce będą mu się kłaniać w pas, gdy ta sama Niemka zostanie jego żoną po zajęciu Czech przez armię Rzeszy. Zanim zakochani powiedzą sakramentalne „tak” nasz bohater będzie musiał udowodnić przed urzędem do spraw ochrony niemieckiego honoru i krwi, że jest godzien na płodzenie potomka z narodowosocjalistyczną bojowniczką. Żona zapobiegliwie przejęła ogromnej wartości znaczki po pewnym Żydzie podczas palenia getta we Lwowie i ten majątek trafi w ręce naszego bohatera wkrótce po tym, jak podmuch po wybuchu bomby urwie głowę jego żonie. Gdy kończy się wojna przez przypadek zostaje wzięty przez Niemców za podziemnego emisariusza i trafia na gestapo. Ten krótki moment daje mu cień nadziei, że po wojnie nie będzie ścigany za kolaborację z Niemcami. Wychodząc z aresztu pomaga innemu więźniowi, który zostaje zwolniony po 10 latach i nie może odnaleźć swojej wioski, którą Niemcy zrównali z ziemią w akcie zemsty po tym, jak zastrzelony został oficer niemiecki. Po wojnie nasz bohater odbędzie krótki pobyt w więzieniu za bratanie się z Niemcami a wkrótce po wyjściu sprzedaje znaczki, dzięki którym staje się wymarzonym milionerem i stawia hotel. Jednak przyjdą ciężkie czasy na milionerów, których wkrótce rozliczą i skolektywizują komuniści. I tak nasz bohater trafi, na przysłowiowy kraniec świata, gdzie tylko kaprysy przyrody utrzymują go przy życiu.

   Ta droga od kelnera do milionera i na samo dno życia, które jest ostatnią szansę na pojednanie ze sobą, uczy pokory do losu, który raz hojnie nas obdarowuje, innymi razem wszystko zabiera. Nasz bohater to bezkompromisowy cwaniak, który spełnia swoje proste marzenia krok po kroku, szybko bilansując zyski i straty, tak żeby wyjść na swoje. Pamiętnik, który czytamy mógłby być kodeksem Nikodema Dyzny, uczącym jak wyciągać z nadarzających się okoliczności największy zysk.

   Bohumil Hrabal, Obsługiwałem angielskiego króla., Państwowy Instytut Wydawniczy., Warszawa 1990. Przełożył Jan Stachowski.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 września 2010 16:09
  • Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny - Tomasz Mann

   Pełna przepychu, wielopokoleniowego splendoru, wyszukanych manier historia upadku niemieckiej klasy mieszczańskiej. Zachęcona ekranizacją Buddenbrooków, która pojawiła się w kinach chciałam zmierzyć się jeszcze raz z książką. Jak zwykle przy takich wielkich powrotach, odkryłam dla siebie nowe dotąd niezauważalne rejony.

   Tonia Buddenbrook zostaje wbrew swojej woli i pod naciskiem rodziny w bardzo młodym wieku wydana za z pozoru uczciwego i solidnego bogatego kupca, który w rzeczywistości okazał się łowcą posagów i wkrótce zbankrutował. Gdy Tonia otrzymuje rozwód dramatycznie zmienia się jej sytuacja towarzyska, sprowadzając ją do roli tej gorszej, bo rozwódki, od której stroni towarzystwo. Te same rodziny, które wcześniej otaczały ją szacunkiem, teraz traktują protekcjonalnie, okazując swoją wyższość w każdej sytuacji. Ponowne małżeństwo Toni kończy się kolejnym rozwodem, bo nowy mąż szukając sobie żony, szukał panny z posagiem, z którego odsetek mógłby żyć bez narażania się na przymus pracy. Kobieta zgodnie z kodeksem obyczajowym epoki stawała się intratnym interesem, który zdobywało się na takich samych warunkach, jak dostawę towaru; należało wynegocjować dobry dla siebie kontrakt i można było już wkrótce czerpać z niego zyski. Kobiety miały rodzić dzieci i być ozdobą salonów. Zniechęcane do zdobywania wiedzy spędzały czas na plotkach towarzyskich, w kręgu podobnych sobie kobiet, sprowadzających swoją codzienną rutynę do śledzenia modowych nowinek i katastrof towarzyskich w ich kręgu.

   Zadziwiające, że Mann mając zaledwie 22 lata zaczął pisać tę historię i udało mu się stworzyć tak dobrze skrojony, żywy, mówiący cieniami i blaskami epoki tekst, któremu nie brakuje i głosu obrońcy kobiet i głosu oskarżyciela swoich czasów, które nie tylko kobietom, lecz i mężczyznom narzucały płaskie role. Mann ożenił się z Katią Pringsheim, pierwszą monachijką, która studiowała matematykę na uniwersytecie, co tłumaczy skąd umiał tak doskonale wczuć się w sytuację kobiet i przekazać prawdę o ich życiu. Wracając do Buddenbrooków, wróciłam do rodzaju tekstu, który najbardziej lubię, a który znalazłam i u Kiran Desai, i u Zadie Smith, do gadającej literatury, mówiącej na wiele głosów o wielu historiach składających się na tę samą opowieść o życiu. A po powrocie do Manna, czuję pewien niedosyt, którego nie mogłam zaspokoić wracając do biblioteki, bo nagle zniknął po latach leżakowania cały Mann z bibliotecznych półek. Taka jest siła ekranu, bo jak mi wytłumaczyła pani bibliotekarka nagle po ekranizacji Budenbrooków zrobił się bum na Manna.

   Tomasz Mann, Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny., Czytelnik, Warszawa 1971. Przełożyła Ewa Librowiczowa. Tytuł oryginału: Buddenbrook. , 1901.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny - Tomasz Mann”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   szwecja11
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 20 września 2010 16:06

Kalendarz

Sierpień 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014