Recenzentka

Wpisy

 • czwartek, 20 października 2016
  • Nie muszą iść do szkoły, bo mają święto książki

   W Kirunie wiedzą, jak uszczęśliwić dzieci. Wiedzą też, jak uczyć je pasji czytania. 19 października po raz pierwszy w historii miasta ok. 2200 uczniów nie poszło do szkoły z okazji Dnia Książki. 

    

   Children reading The Grinch

    

   Tegoroczny Bokfestival, festiwal literacki w Kirunie, który właśnie dzisiaj się zakończył był wyjątkowy. Pamiętacie Torę, która porzuciła pracę, żeby prowadzić położoną najdalej za kołem podbiegunowym szwedzką księgarnię? To między innymi ona razem z tamtejszą biblioteką od lat organizuje festiwal, w którym bierze udział prawie co drugi mieszkaniec Kiruny. Taką frekwencją nie może się pochwalić żadna inna tego typu impreza. Najsłynniejszą ambasadorką wydarzenia jest Åsa Larsson, która zawitała na Północ również w tej edycji. Nie zabrakło największych gwiazd literackich z Jensen Lapidusem na czele. A Kiruna z roku na rok przebija się z Bokvestivalem do czołówki najważniejszych tego typu wydarzeń literackich w Szwecji oprócz międzynarodowego festiwalu literackiego Littfest w Umeå i czołowej imprezy kryminału Crimetime Gotland.

    

   Ta edycja to nie tylko wielkie święto książki, ale też po prostu dzień wolny od szkoły. Tamtejsze władze stwierdziły, że skoro urządza się szkolne wycieczki, zielone szkoły, to dlaczego analogicznie nie zacząć promować kultury, tak jak od dawna inwestuje się w sport i aktywność na świeżym powietrzu. Pomysł na Dzień Książki kiełkował w Kirunie od dawna. Najpierw zapraszano pisarzy na spotkania z uczniami, ale stwierdzono, że to nie to samo, co osobne, dedykowane młodym czytelnikom święto. Dla poczucia wyjątkowej atmosfery nie wystarczy zaproszenie pisarza do szkoły. Wyjście poza mury szkolne naprawdę dało szansę zasmakowania w czymś unikatowym. Maluchy miały dedykowane dla siebie spotkania z bajkami, czytanie na głos w specjalnym autobusie. Starsze dzieci nie tylko mogły porozmawiać z pisarzami, ale też wziąć udział w warsztatach, zobaczyć, jak robi się książki. 

    

   W Szwecji wejścia na spotkania z pisarzami są płatne, bilet na jeden wieczór podczas Bokfestival w Kirunie kosztował 150 koron, czyli ok. 70 zł. Dla porównania bilet do kina to koszt ok. 100 koron. Wszystkie dzieci począwszy od przedszkola do szkoły średniej mogły bezpłatnie uczestniczyć w Dniu Książki, a dla dzieci z okolicznych wiosek zorganizowano również bezpłatny transport na wydarzenie. 

    

   Źródło: Źródło 1, Źródło 2.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   czwartek, 20 października 2016 21:36
 • środa, 19 października 2016
  • Dieta Jean-Paul Sartre'a

   Jako studenci École normale supérieure, Jean-Paul Sartre i jego bliscy przyjaciele mieli ważniejsze sprawy do przedyskutowania niż ich osobiste dobre samopoczucie. Wspaniałomyślny obserwator mógłby opisać ich dietę jako zróżnicowaną: przyjmowanie ogromnej ilości ciężkostrawnych książek na zmianę ze środkami przeczyszczającymi w postaci papierosów, kawy i mocnych alkoholi. W świecie zdefiniowanym przez absurdalność istniały bardziej dojmujące problemy, z którymi trzeba było się uporać, niż doskonalenie swojego fizycznego samopoczucia. Dla towarzyszy Sartre'a bycie studentem oznaczało przesadne angażowanie się w myślenie i podejmowanie umysłowego ryzyka - nie zaś marnotrawienie czasu na zastanawianiu się, jak zdrowo jeść.

    

   Petla_dobrego_samopoczucia_carl_cedestrom_andre_spicer

    

   Pierwsze zdanie: Pętla dobrego samopoczucia, Carl Cederström, Andre Spicer, PWN, Warszawa 2016. Przekład: Łukasz Żurek. Przedmowa do polskiego wydania: Małgorzata Halber. Tytuł oryginału: The Wellness Syndrome (2015). Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Wyrt. Wydawca: Aleksandra Żdan. Redaktor: Agata Styczeń. Produkcja: Mariola Iwona Keppel. Wydanie I. ISBN 978-83-01-18758-3. Stron: 164. Książka zawiera bibliografię.

    

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    Logo_PWN

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   środa, 19 października 2016 21:03
 • niedziela, 16 października 2016
  • Zniżka u fryzjera za czytanie książek

   Prosty pomysł, zero budżetu i dobre chęci, tylko tyle potrzeba, żeby zarazić dzieciaki czytaniem. Ryan Griffin jest fryzjerem w The Fuller Cut w Ypsilanti w Michigan. Każdemu dziecku, które podczas strzyżenia będzie czytać na głos książkę, daje 2 dolary rabatu. Nie tylko obniża cenę usługi, ale daje też zaoszczędzoną sumę każdemu dziecku, które może zrobić z pieniędzmi, co chce. Na klientów czeka ok. 75 – 100 zmieniających się tytułów, a wśród nich tylko naprawdę chętnie czytane przez dzieci książki. Dodatkowo zostały specjalnie wybrane, bo wszystkie przekazują pozytywny obraz Afroamerykanów. Każdy mały klient może zaznaczyć fragment i dokończyć czytanie podczas kolejnej wizyty w salonie. 

    

   czytasz_ksiazki_zaplacisz_mniej_za_fryzjera

   Ryan skromnie wyjaśnia „The Huffington Post”, że tylko upowszechnia znaną już w Stanach ideę. Inny fryzjer Courtney Holmes z Dubuque w Iowa oferował bezpłatne strzyżenie dla dzieci, które głośno czytały podczas wizyty w salonie. A sama idea organizowania w salonach fryzjerskich półek z książkami przyszła z Bronxu w Nowym Jorku.


   Badania przeprowadzone w USA pokazują, że w trudnych dzielnicach jedna książka przypada na 300 dzieci, w przeciwieństwie do miejsc zamieszkałych przez klasę średnia i wyższą, gdzie liczba ta wynosi 13 książek. W pomyśle, który Ryan tak skutecznie u siebie rozwinął działa kilka rzeczy. Przede wszystkim dzieci, które do tej pory miały problemy z czytaniem na głos przełamują swój strach i nieśmiałość. Czasem do czytania zachęca je starszy kolega z książką w ręce, który im imponuje, i do którego chciałyby się upodobnić. Sam Ryan mówi, że najbardziej by go ucieszyło, gdyby jego mali klienci wrócili kiedyś, już po studiach, zdradzając, że właśnie dzięki tym spotkaniom z książką zamarzyli, żeby zostać dziennikarzem lub pisarzem.

    

   W Polsce spotkałam się z półeczką z książkami u Moniki Litwin w Atelier Fryzjerskim na ul. Grunwaldzkiej 21/3 w Przemyślu. Byłam dodatkowo pozytywnie zaskoczona, bo znalazłam tam m.in. powieść Larsa Saabye Christensena. Znacie inne salony fryzjerskie, w których można poczytać książki?

    

   Źródła, z których korzystałam: Źródło 1, Źródło 2, Źródło 3, Żródło 4.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   niedziela, 16 października 2016 00:03
 • czwartek, 13 października 2016
  • Osaczenie - Carl Frode Tiller, czyli jak marudzić po norwesku

   Gdy w 2007 trzydziestosiedmioletni wówczas Carl Frode Tiller (ur. 1970) święci swój życiowy triumf i odbiera najważniejszą norweską nagrodę literacką, dwa lata od niego starszy Karl Ove Knausgård (ur. 1968) ma dodatkowy powód do żalu. Wrażenie, że nic nie osiągnie literacko wzmagało w nim, a sukces kolegi po piórze mógł być iskierką, która rozpaliła w nim pomysł, który z taką siłą wybuchnie zaledwie rok później. Skomplikowany literacki przekładaniec: brak weny, kryzys twórczy, porażka komercyjna nagle dostaje paliwa. Tiller świętuje, ale to sukces kameralny; na razie na skalę pięciomilionowej Norwegii, która rozpływa się nad talentem rodaka uwielbianego już od jego debiutu w 2001 powieścią „Skåninga”, która zdobyła Tarjei Vesaas’ debutantpris, nagrodę roku za najlepszy debiut i nominację do Brageprisen.

    

   Osaczenie_Carl_Frode_Tiller1

    

   Literackie losy Carla Frode Tillera i Karla Ovego Knausgårda mocno się przeplatają. Gdy awanturnik z Północy ugruntowuje swój sukces Moją walką, Tiller postanawia iść w jego ślady i dopisuje ciąg dalszy do Osaczenia. Teraz bardzo łatwo jest marketingowcom żonglować wyobraźnią czytelników sugerując im epicki obraz Norwegii w kontrastujących się wydaniach: piszącego o sobie Knausgårda i piszącego o innych Tillera. Brakowało wam wielogłosu w prozie Karla Ovego? Oto rozłożona na głosy odpowiedź Tillera. Coś więcej jednak sprawia, że ten pojedynek tytanów pióra nie idzie z dymem. Los? Przypadek? Nie, nie: łaskawa ręka Zadie Smith, która namaszcza karierę Knausgårda i jedną pozytywną wypowiedzią tworzy efekt kuli śnieżnej, do której przyklejają się kolejne lansowane norweskie nazwiska. Sprzedawanie praw do przekładów prozy norweskiej jest dzisiaj jak handlowanie pewniakiem; bez względu na jakość można się spodziewać pozytywnego zainteresowania rynku.

    

   Carl Frode Tiller ma wiele atutów, żeby powielić sukces Knausgårda: jest Norwegiem, opowiada o ściśniętej mrozem, brakiem światła i egzotyką Północy społeczności, dokonuje wiwisekcji na relacjach ludzkich. Obaj piszą właściwie o tym samym: o człowieku i jego samotności w jednym z najlepszych krajów do życia. Knausgård do perfekcji opanował perspektywę egotyka, w którego cień upycha resztę najbliższych przerzucając na nich odpowiedzialność za własne poczucie niepowodzenia, niespełnienia. Tiller patrzy na knausgårdowskiego bohatera oczami świadków. Prześwietla go machiną psychologicznych podchodów. O ile Knausgårdowi zarzucano, że nudzi, użalając się nad sobą, o tyle Tiller nudzi historią żywcem wyjętą z akt psychologa, któremu trafił się wybitnie marudny pacjent.

    

   Nie dołączę do peletonu zachwyconych głosów, bo proza Tillera nie oferuje nawet w minimalnym stopniu tego, co o dziwo w porównaniu z nim można znaleźć u Knausgårda. Zderzenie z narracją w Osaczeniu, to jak wielogodzinny maraton katowania się wylewanym tutaj potokiem cudzych brudów. Przebrnięcie przez tę książkę wymaga podobnego trudu, jak zdobycie K2, tyle, że na szczycie zamiast satysfakcji można jedynie westchnąć z ulgą, że to koniec. Rozczarowanie dziełem Tillera pojawia się już na początku i wzmaga z każdą stroną. Czytając tę prozę można popaść w depresję i zapaść na nieodwracalną w skutkach niechęć do świata. Więc tak, to proza sugestywna, ale z napięciem nie między wierszami, a między czytelnikiem i jego silną wolą, która każe mu się katować do końca. Nie udało się Tillerowi wzbudzić swoją historią zainteresowania, bo za grosz nie ma umiejętności pisania obrazami, a czytanie niekończącego się i nawarstwiającego w wypowiedzi każdej postaci marudzenia i narzekania na ludzi i świat, po prostu nie sprawdza się literacko. Nie potrafię sobie wyobrazić tej książki w jakiejkolwiek adaptacji, chyba, że w bardzo perfidnym performansie inspirowanym historią z Osaczenia.

    

   Trzeba też sobie jasno wyjaśnić, że w żadnej mierze Osaczenie nie jest thrillerem psychologicznym. Nieudana zagrywka marketingowa dokłada tylko do ognia niechęci, jaką może wzbudzać takie mamienie czytelnika. Próba wciskania rzeczy raczej z górnej półki czytelnikowi komercyjnemu może tylko wzmorzyć niechęć do tzw. literatury ambitnej. To proza monologowa-rzeka, w której nie widać uzasadnienia dla takiego potoku słów. Postaci zupełnie tutaj nieożywają, nie wychodzą poza słowa i nie trafiają do wyobraźni, bo Tiller nie wie, jak je nakreślić. Skupił się jedynie na oddawaniu im głosu, a ten nie nabrał choćby minimalnie odcienia indywidualizmu. Podziwiam upór tych recenzentów, którzy potrafili dostrzec jakieś niuanse w wypowiedziach postaci, które według mnie nużą jednym beznamiętnym głosem. To zaprawdę godny podziwu upór krytycznoliteracki.

    

   W moim odczuciu książka w żadnej mierze nie zasługuje na impet, z jakim obdarowuje się ją komplementami. Od prozy z najwyższej półki oczekuję błysku, intelektualnego rozmachu lub chociażby językowych twistów. A apetyt na cokolwiek do czytania mija po takich frykasach: „No, mówi, a po jego głosie poznaję, że naprawdę żałuje tego, co powiedział. Silje, mówi i milknie, ale nie wychodzę mu naprzeciwko, po prostu stoję i uśmiecham się oschle i obojętnie. Przepraszam, mówi. W porządku, mówię, sztywna i nieruchoma, a jego ręka zsuwa się z mojego ramienia. Naprawdę nie miałem tego na myśli, mówi. Oczywiście, mówię”. A ja MÓWIĘ, że to proza, która zniechęca do czytania. Jest równie nieprzyjemna, jak zadufana w sobie panna, której wydaje się, że jest największą pięknością na świecie. Osaczenie wyważa otwarte drzwi. Niczego w literaturze nie zmieni, niczego nie dopowiada. W ten sposób literatura Tillera jest wtórna, a jeśli ma kontynuację, to i wsobna, jeśli autor ciągnie w ten sam sposób część drugą, co ocenię, gdy ją przeczytam.

    

   Dla osób, których ta recenzja nie zniechęciła mam egzemplarz książki, którą będzie można wygrać w konkursie, który ogłoszę na Facebooku.

    

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    

   Logo_Wydawnictwo_Literackie2

    

   Recenzja Osaczenie, Carl Frode Tiller, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Z norweskiego przełożyła: Maria Gołębiewska-Bijak. Tytuł oryginału: Innsirkling (2007). Wydanie pierwsze. Opieka redakcyjna: Anita Kasperek. Redakcja: Henryka Salawa. Korekta: Anna Milewska, Kamil Bogusiewicz. Redakcja techniczna: Robert Gębuś. Opracowanie komputerowe okładki: Marek Pawłowski. ISBN 978-83-08-06200-5. Stron: 365.

    

    

   Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu?  Zamów bezpłatny newsletter lub polub fanpage Recenzentka.blox.pl. Post wydał Ci się wartościowy? Podziel się nim i go udostępnij! Masz własne zdanie? Wyraź je w komentarzu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   czwartek, 13 października 2016 21:54
 • czwartek, 15 września 2016
  • Miejsce w Norwegii, w którym nie chciałbyś się znaleźć - cytat

   Wtaczamy się powoli do centrum, o ile to niewielkie rondo obramowane kilkoma budynkami w ogóle można nazwać centrum. Pochylony w fotelu, rozglądam się dookoła - nie widać żywej duszy, kompletna pustka, bezruch, nawet sklepów tu prawie nie ma, jedynie zamknięta kawiarnia i kolonialny z ciemnymi oknami. Można tu grać, ale, kurczę, nie wygląda na to, żeby w tym miejscu w ogóle mieszkali jacyś ludzie, zresztą nie wiem, kto by tu chciał mieszkać, kto by się na to narażał. Opieram się o siedzenie, opuszczam szybę i wystawiam łokieć na zewnątrz. Twarz owiewa mi łagodne, świeże powietrze, dobre powietrze. Odchylam głowę, zamykam oczy, oddycham przez nos i szukam zapachów, tyle ich jest zaraz po deszczu - zapach nawilgłej ziemi, woń bzów. Otwieram oczy i znów się pochylam. Takie cholerne pustkowie, taka martwota, psiakrew, nie widać żywej duszy i nie słychać prawie żadnego dźwięku - tylko szum naszego silnika. I cmokanie, gdy opony odlepiają się od mokrego asfaltu. Cholera, nie pojmuję, jak można się osiedlić w takim miejscu jak to.

    

   Osaczenie_Carl_Frode_Tiller

    

   Pierwsze zdanie: Osaczenie, Carl Frode Tiller, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Z norweskiego przełożyła: Maria Gołębiewska-Bijak. Tytuł oryginału: Innsirkling (2007). Wydanie pierwsze. Opieka redakcyjna: Anita Kasperek. Redakcja: Henryka Salawa. Korekta: Anna Milewska, Kamil Bogusiewicz. Redakcja techniczna: Robert Gębuś. Opracowanie komputerowe okładki: Marek Pawłowski. ISBN 978-83-08-06200-5. Stron: 365. 

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    

   Logo_Wydawnictwo_Literackie1

    

   Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu?  Dołącz do 1546 osób i zamów bezpłatny newsletter lub polub fanpage Recenzentka.blox.pl. Post wydał Ci się wartościowy? Podziel się nim i go udostępnij! Masz własne zdanie? Wyraź je w komentarzu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   czwartek, 15 września 2016 21:25
 • wtorek, 13 września 2016
  • Grząskie piaski, Henning Mankell, czyli jak żyć według mistrza szwedzkiego kryminału

   Mistrz szwedzkiego kryminału wchodzi w buty Kurta Wallandera i ścigając się ze śmiercią próbuje rozwikłać zagadkę życia. Swojego i życia człowieka na Ziemi. Oto Henning Mankell bez retuszu; odkrywający siebie z umiarem typowym dla Szweda, dla którego wszystko jest najważniejsze, poza nim samym. Jeśli więc żyć, to jak? 

    

   Grzskie_piaski_Henning_Mankell1

    

   Grząskie piaski zapamiętane zostaną, jako testament literacki – manifest Mankella. Osobliwy i wyjątkowy głos pisarza, który bardzo świadomie odmierza ostatnie godziny życia. Wraca do przeszłości po refleksję i zadumę nad światem. Konstatuje jego przemijalność; wychwytuje chwile istotne dla wyostrzenia prawdy o otaczającej nas rzeczywistości. Chce koniecznie powiedzieć nam coś ważnego, dokończyć to, na co już nie znalazł miejsca w swoich książkach; coś co potrzebował poddać głębszemu namysłowi, ująć w ramy dosłowności, która jest konieczna, gdy rzeczy wymagają nazwania ich po imieniu. Powie, że pisanie oznacza dla niego „zaglądanie w najciemniejsze kąty i oświetlanie latarką tych miejsc, które inni starają się ukryć”. Podobnie będzie z jego autobiograficzną książką. Pojawi się tu uczucie dyskomfortu, tak naturalne dla rozmowy na trudne i niewygodne tematy. Henning Mankell przenosi nas z oswojonego poziomu kryminalnej rozrywki na półkę dedykowaną zadumie. Wypuszczając się na filozoficzno-etyczne rozważania chce jeszcze raz użyć swojej popularności, żeby uderzyć w sumienia czytelników.

    

   Jeśli ktoś szuka książki o pasji życia, to chyba najlepiej oddaje ją człowiek świadomie przeżywający każdy dodatkowy, podarowany niejako dzień. Wspomnienia układają się w Grząskich piaskach w przemyślany scenariusz, w którym praca pamięci służy zgłębieniu zagadki i udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak żyć. Myślowy skrót i z premedytacją wyselekcjonowane prywatne informacje przenoszą nas z punktu do punktu, a na linii czasu powstaje osobliwy wzór: bez zawahań, wyraźnie nakreślony, jakby świadomość odpowiedzi wyostrzała się ze strony na stronę. Henning Mankell staje się tutaj mędrcem, dla którego literacka przestrzeń jeszcze raz posłuży ważnej sprawie.

    

   Prywatne miesza się publicznym, jakby z premedytacją Mankell chce podkreślić, że nie ma decyzji bez związku na rzeczywistość. Że każdym swoim krokiem coś w niej poruszamy, coś odciskamy, coś przesuwamy na mapie dnia. „Mój kraj jest zbudowany na imigracji i emigracji. Wszyscy skądś przybyliśmy lub wyjechaliśmy i potem powracaliśmy. Moi przodkowie pochodzili z Francji i z Niemiec”, napisze odnosząc się do bieżących spraw, z którymi świat nie potrafi sobie poradzić. „Z matką spotkałem się dopiero, kiedy skończyłem piętnaście lat”, powie i doda, że „zrobiła to, co zwykle robią mężczyźni – zostawiła nas”. A za chwilę przedłoży argumenty przemawiające za większą obecnością kobiet w polityce, podkreślając niesprawiedliwość świata, w którym „mężczyźni mają władzę, a kobiety odpowiedzialność”. Wspomnienia z prowincji Härjedalen, z długimi i mroźnymi zimami, gdzie dorastał, przeplata Mankell z opowieścią o Gustawie Fredriku Hjortbergu, jednym z uczniów Linneusza i uczestnikiem co najmniej trzech wypraw do Chin ze szwedzką Kompanią Wschodnioindyjską. Wspomnienia z Zambii, gdzie mieszkał przez część lat osiemdziesiątych przeplatają się z historią o wyprawie Thora Heyerdahla na legendarnej tratwie „Kon-Tiki” między wyspami Oceanu Spokojnego a wybrzeżem Ameryki Południowej, gdzie Norweg zaobserwował niezliczone ilości śmieci unoszących się na morzu. Opowiada Mankell o ludziach próbujących wyrwać się z koszmaru nędzy i wojny, usiłujących dostać się do bogatej Europy, o ich życiu pozbawionym radości, żeby za chwilę wrócić do 1972 roku, pokazać się nago i oddać zimno, jakie poczuł w stopy stojąc zdumiony odpowiedzią od wydawcy, który zdecydował się opublikować jego pierwszą powieść. Henning Mankell ucieka od siebie i pewnie niejeden czytelnik poczuje, że jego ciekawość pisarzem nie została zaspokojona. Ale migawki z życia prywatnego, choć tak skąpo serwowane, wiele mówią. To nie przypadek nimi rządzi, a rozmyśle rozplanowanie tej autobiograficznej historii.

    

   Zafundował sobie Mankell wyjątkowo trudne dojrzewanie. Czuć w nim ogromną potrzebę wolności i równie dużą świadomość, jak ją osiągnąć. Rezygnuje z filologii klasycznej w Wyższej Szkole Powszechnej w Borås, bo nie widzi sensu w narzucanej edukacji; woli własną ścieżkę, własne wybory. Książki, które dźwiga ze sobą w najdalsze zakątki świata podpowiadają mu tropy, którymi eksploruje rzeczywistość. Bierze garściami od innych pisarzy, od Hemingwaya nauczył się nie patrzeć wstecz, przeć na przód. „Moim nauczycielem byłem ja sam oraz ludzie mijający mnie na ulicach, spiesznie zbiegający schodami do metra”, napisze w jednym miejscu. A ma wyjątkowe szczęście do ludzi. Pozna właściciela hotelu, Francuza, który w swoim czasie studiował filozofię w Paryżu z Michelem Foucaultem. Miał okazję przyglądać się pracy Dario Fo i jego żony Franki Rame i założonej przez nich trupie teatralnej La Comune. W latach sześćdziesiątych pracuje na czarno w małym warsztacie renowacji klarnetów i saksofonów. To tam nauczy się, że w życiu trzeba dokonywać wyborów. Zmieniają się kontynenty, kraje. Zmienia się świat. „Dorastałem w epoce kartonu, ale z czasem zastąpiła ją era plastiku”, powie. Zmienia się Mankell. Gdy zaczyna pisać, wie już, że ma raka. To tu zaczyna się opowieść, która kończy się w miejscu fundamentalnych reguł, tego co esencjonalne. Tego, dla czego warto żyć.

    

   I pisze Mankell o odkrywaniu własnej tożsamości. O tym dziwnym przekraczaniu granicy samoświadomości. Pokazuje nam człowieka współczesnego w swojej bezrefleksyjnej działalności. Jego samotność, bezradność i rosnące tempo życia. Obnaża nas w brutalny sposób. Pokazuje prawdę, od której się zasadniczo odwracamy. Pokazuje ludzi w pogoni za pieniądzem, zachłystujących się bogactwem, skupionym na jego pomnażaniu, tracących sens życia. Ludzi w cyklu niszczenia, siebie i natury, coraz bardziej bezbronnej w morderczej walce o przetrwanie. A w nieustannym cyklu narodzin i śmierci rodzi się refleksja, że najważniejsza jest nadzieja. „Musimy nieustannie dbać o to, by nadzieja była w nas silniejsza od rezygnacji. Tam, gdzie umiera nadzieja, kończy się życie”, powie. Ale ważna jest też radość, bo „odebranie człowiekowi radości życia jest niczym amputowanie jego duszy”. Ważna jest również zdolność zadawania pytań, bo jak wyjaśni Mankell, to „czyni nas ludźmi”. A być może najważniejsza jest miłość, zakończy mistrz mrocznych historii ze Szwecji. Zaskakując. Bo przewrotnie radość jest tym, co najmocniej wybrzmiewa z tej smutnej książki.

    

   Recenzja: Grząskie piaski, Henning Mankell, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015. Przełożyła: Ewa Wojciechowska. Tytuł oryginału: Kvicksand (2014). Wydanie I. Redakcja: Jan Koźbiel. Korekta: Małgorzata Denys, Magdalena Marciniak, Dorota Nowak. Adiustacja: Karolina Wąsowska, Marta Radziwonka. Projekt okładki i strona tytułowych: Krzysztof Rychter. ISBN 978-83-280-2688-9. Stron 318.

    

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    

   Logo_W.A.B.3

    

   Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu?  Dołącz do 1546 osób i zamów bezpłatny newsletter lub polub fanpage Recenzentka.blox.pl. Post wydał Ci się wartościowy? Podziel się nim i go udostępnij! Masz własne zdanie? Wyraź je w komentarzu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 września 2016 19:16
 • niedziela, 04 września 2016
  • Tym były książki dla Henninga Mankella

   Książki. Zawsze sięgam po nie w ciężkich chwilach, uciekam w tekst w poszukiwaniu ukojenia, pocieszenia czy choćby odrobiny przestrzeni. Uciekałem do nich, gdy kończyła się miłość, kiedy jakiś spektakl okazywał się klapą albo nie udało mi się dokończyć pisania książki. Teraz miały przede wszystkim zająć moje myśli czymś innym niż choroba, abym mógł zebrać siły.

        Tak też się stało. Na moim biurku zawsze leżą nieprzeczytane książki, ale tym razem zrobiłem coś nietypowego. Pomyślałem, że nie mogę sięgnąć właśnie po nie, te, których jeszcze nie znam, mimo że ich autorami są cenieni przeze mnie pisarze. Nie mogłem sięgnąć po nic nowego, nieznanego. Otwarcie nowej książki jest jak wyruszenie na ekspedycję, badanie nowych terenów, a ja mogłem tylko dreptać w miejscu. Przeczytałem nawet jedną stronę, ale niczego nie zrozumiałem. Słowa były jak zamknięte drzwi, a ja nie miałem klucza, by je otworzyć.

        Na moment ogarnął mnie strach. Czyżby książki miały mnie zdradzić? Właśnie teraz, kiedy najbardziej ich potrzebuję?

        Na szczęście tak się nie stało. Kiedy sięgnąłem po przeczytaną już wcześniej książkę, słowa otworzyły przede mną drzwi. Zrozumiałem, że nie mam siły na to, co nowe, nieznane. Ale to, co już znałem z wcześniejszego, czasem nawet kilkakrotnego czytania, oddziaływało  na mnie tak samo jak zawsze. Czytałem więc, odsuwając myśli od choroby.

    

   Grzskie_piaski_Henning_Mankell

    

   Cytat z: Grząskie piaski, Henning Mankell, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015. Przełożyła: Ewa Wojciechowska. Tytuł oryginału: Kvicksand (2014). Wydanie I. Redakcja: Jan Koźbiel. Korekta: Małgorzata Denys, Magdalena Marciniak, Dorota Nowak. Adiustacja: Karolina Wąsowska, Marta Radziwonka. Projekt okładki i strona tytułowych: Krzysztof Rychter. ISBN 978-83-280-2688-9. Stron 318.

    

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    Logo_W.A.B.2

    

   Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu?  Dołącz do 1546 osób i zamów bezpłatny newsletter lub polub fanpage Recenzentka.blox.pl. Post wydał Ci się wartościowy? Podziel się nim i go udostępnij! Masz własne zdanie? Wyraź je w komentarzu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   niedziela, 04 września 2016 14:04
 • poniedziałek, 29 sierpnia 2016
  • Ulubiona kultura w 120 sekund

   W ostatnich dniach sierpnia w sondzie ulicznej zapytano Polaków o kulturę – o ich preferencje i zainteresowania. Nikt nie podejrzewał, co może zdarzyć się w ciągu dwóch minut. W ekspresowym tempie w centrum miasta wyrastały spersonalizowane oazy relaksu spełniające kulturalne marzenia. W ten sposób promowano nowy program lojalnościowy – Mój Empik.  

    

    

   Film z akcji

    

   Jedna dziennikarka, dwie lokalizacje, kilkudziesięciu szczęśliwców i kilkaset książek, filmów i płyt. Liczyły się tempo, intuicja i koordynacja. W jednej chwili Justyna Dżbik-Kluge zagadywała nieświadomego spacerowicza i pytała o kulturalne preferencje, a w kolejnej, za jego plecami ekipa techniczna aranżowała niezwykłą kulturalną przestrzeń. Na ruchliwym chodniku nagle pojawiał się regał zapełniony ulubionymi książkami, płytami i filmami danej osoby. Obok niego stawał domowy fotel i stolik. Z przenośnego odtwarzacza zaczynała płynąć muzyka ukochanych wykonawców.

    

   Ekipa ukryta w busie dzięki przekazowi na żywo był w stanie w ciągu dwóch minut wybrać spośród kilkuset kulturalnych produktów wskazywane przez przechodniów jako ich ulubione. Następnie w ciągu kilkunastu sekund musiał je niepostrzeżenie umieścić za ich plecami. Ukrytym kamerom pozostawało rejestrować zaskoczenie i radość „ankietowanych”.

    

   Akcja obrazuje sposób działania programu Mój Empik największej sieci dystrybuującej dobra kulturalne w Polsce. To nie tylko specjalne promocje i rabaty dostępne dla wszystkich posiadaczy karty, ale przede wszystkim spersonalizowana oferta – nowo uruchomiony program będzie zapamiętywać kulturalne preferencje i dostarczy „uszyte na miarę” promocje, zaproszenia i informacje. Jeśli na przykład ktoś często sięga po reportaże, to jako pierwszy dowie się o premierach tej kategorii, dostanie rabat na książki tego gatunku i zaproszenia na spotkania z ulubionymi autorami. Nie ma konieczności noszenia przy sobie karty plastikowej, ponieważ program jest kompatybilny z aplikacją mobilną i przy kasie można okazać kod widoczny na ekranie smartfona. Skończy się też problem gromadzenia paragonów – zwrotu bądź wymiany produktów będzie można dokonać na podstawie historii zakupów zarejestrowanej na karcie. Co ważne, jeśli przystępując do programu pokażemy kasjerowi kartę z poprzedniego systemu lojalnościowego, zakupy zachowają ciągłość i szybciej zostaną dopasowane do nas osobiste propozycje. W ciągu pierwszych 4 dni w nowym programie lojalnościowym Empiku zarejestrowało się już 60 tysięcy osób.

    

   Źródło: materiały informacyjne: Agencja Business & Culture dla Empiku

    

   Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu?  Dołącz do 1545 osób i zamów bezpłatny newsletter lub polub fanpage Recenzentka.blox.pl. Post wydał Ci się wartościowy? Podziel się nim i go udostępnij! Masz własne zdanie? Wyraź je w komentarzu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 sierpnia 2016 19:57
 • środa, 24 sierpnia 2016
  • Córki marionetek – Maria Ernestam, czyli jak nie pisać powieści

   Jak bardzo zwodnicze są rekomendacje okładkowe można się przekonać na przykładzie Córek marionetek Marii Ernestam, lansowanych jako thriller psychologiczny, w którym, żeby znaleźć napięcie, trzeba by je sobie dopisać i wydrukować na własną rękę. I w tym miejscu należałoby się zastanowić, dlaczego wydawca wprowadzający tę pisarkę po raz pierwszy na polski rynek zdecydował się właśnie na ten tytuł? Jeśli jest on najlepszym w dorobku Szwedki, to niniejszym sugeruję podarować sobie zapoznawanie się z jej dalszą twórczością.  

    


   Maria Ernestam ma takie zaplecze zawodowe, że teoretycznie moglibyśmy spodziewać się wyrobionego pióra i doświadczenia w opowiadaniu. Wielu dziennikarzy, tak jak ona, porzuciło z ogromnym powodzeniem pracę dla mediów i odniosło sukces pisarski. Jeśli jednak Zygmunt Miłoszewski, Majgull Axelsson czy Stieg Larsson są najlepszym dowodem na to, że takie rozstania służą literaturze, o tyle Marii Ernestam raczej doradzałabym powrócić do roli korespondentki, bo literacko nie dość, że nie ma nic do powiedzenia, to najzwyklej w świecie potwornie nudzi. 


   Urok i powodzenie literatury szwedzkiej w Polsce zasadza się w dużej mierze na klimatyczności tych północnych opowieści. Maria Ernestam urodziła się i dorastała w Uppsali, wakacje spędzała na zachodnim wybrzeżu Szwecji w maleńkim Frillesås, czego kompletnie nie czuć w jej powieści. Przeciwnie zamiast wnieść powiew szwedzkości, dusi fabułę przyciężkim niemieckim rysem, który unosi się nad historią wpędzając ją w tryby źle naoliwionej machiny, która dyszy pod naporem kolejnych coraz nudniejszych rozwiązań fabularnych. Być może to jedenaście lat spędzonych w Niemczech i mąż Niemiec odciskają się tutaj negatywnie. A może Ernestam nie ma po prostu talentu do opowiadania historii.


   Nie można jej odmówić wyczucia. Dobrze trafiła tą powieścią w toczącą się wówczas dyskusję i świetnie wybrała temat. Córki marionetek ukazały się w Szwecji w 2012, tuż po głośnej i bardzo dyskutowanej książce W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa, zdobywczyni najważniejszej szwedzkiej nagrody literackiej – Augustpriset - w kategorii literatury faktu, ale też w roku premiery innej równie dyskutowanej książki Krótki przystanek w drodze z Auschwitz Görana Rosenberga. Reportaż  Åsbrink bardzo podzielił opinię publiczną, której nie w smak było wyciąganie pronazistowskiej historii Szwecji a zwłaszcza kalanie szwedzkiej ikony Ingvara Kamprada. Książka Rosenberga dorzuciła do tej dyskusji kolejne niewygodne fakty, które zaprzeczały szwedzkiej hojności i ujawniały nieprzyjazny klimat, w jakim nie wszystkim uratowanym w akcji białych autobusów udawało się zaadaptować do nowego powojennego życia. W klimacie rosnącej popularności Sverigedemokraterna – antyimigranckiej partii i dzielącego się coraz bardziej społeczeństwa, taka historia, jak w Córkach marionetek z pozytywną postacią Szweda stającego po stronie uchodźców, mogła zostać odebrana w Szwecji pozytywnie. I mam wrażenie, że tak się stało. Że Szwedzi byli nieco zmęczeni zmasowaną falą krytyki i potrzebowali ponownie uwierzyć, że nie są złym społeczeństwem. Słaba książka Ernestam, która nie ma nic do zaoferowania, do tego napisana ciężką ręką znalazła swoich wybawców, którzy patrzyli na nią łaskawym okiem. Na szczęście w Szwecji słynącej z wolności słowa nie zabrakło też obiektywnych recenzji, które punktowały niedociągnięcia powieści. Maria Nyström w na łamach Unt wprost nazwała książkę Ernestam żałosną i napakowaną kliszami, przewidywalną jak hollywoodzkie produkcyjniaki i tak słabą, że aż żal tych, którzy muszą ją przeczytać.


   W wywiadzie, który pisarka udzieliła dla „Głosu Kultury”, Maria Ernestam wyjaśnia autobiograficzne zaplecze opisanej w Córkach marionetek historii. Jej dziadek pomagał uchodźcom przybywającym do Szwecji po wojnie. To nim inspirowała się tworząc powieściową postać prawnika. A ojciec innego bohatera tej historii, Amnona, ma sporo wspólnego z pewnym żydowskim uciekinierem, któremu dziadek Ernestam pomógł kiedyś finansowo. Czytamy o rodzinie romskiej, którą dotknęła nietolerancja we współczesnej Szwecji. Zamordowany zostaje mężczyzna, a jego zwłoki, z niezrozumiałych powodów, ktoś przywiązuje do karuzeli, należącej do rodziny zmarłego. Osierocone córki próbują sobie ułożyć życie. Ponura przeszłość odciśnie się najbardziej na tej, która odkryła zwłoki ojca. Mijają lata, a z miasteczka znika kolejna osoba, porzucając dorobek życia. Gdy dziewczynki są już dorosłymi kobietami, a wszystko niemal przybrało normalny rytm, pozorny spokój zburzy pojawienie się cudzoziemca grzebiącego w przeszłości miasteczka. Temat, który porusza powieść, był w czasie jej publikacji jednym z częściej pojawiających się w szwedzkich mediach. Prasa ciągle donosiła o nieprzyjemnościach, które spotykają osoby pochodzenia romskiego i o fali romskich żebraków, których ilość stawała się coraz poważniejszym, i zresztą nierozwiązanym do dzisiaj problemem na szwedzkich ulicach. Dwa lata później po Córkach marionetek Majgull Axelsson pojawi się przecież z poruszającą powieścią o romskiej dziewczynce, która kradnie tożsamość pewnej Żydówce. A Ja nie jestem Miriam przywróci właściwe proporcje dyskusji o Romach w Szwecji. Potencjał, jaki miała historia rodzinna Ernestam został zaprzepaszczony. Szwedce zabrakło wszystkiego, począwszy od talentu, żeby opowiedzieć nam równie dobrze udokumentowaną, jak w przypadku Rosenberga, poruszającą, jak u Axelsson czy literacko fenomenalną, jak u Åsbrink historię. A próba wpisania się w konwencję thrillera jest tak nieporadna, boleśnie słabiutka i zatrważająco kiepska, że żal mi tłumaczki i redaktorki, które musiały męczyć się nad tą powieścią


   Pozytywnym aspektem tej literackiej porażki jest fakt, że takie książki mają szansę na publikację, a nawet na karierę międzynarodową. Najwyraźniej polski rynek książki jest łaskawy i daje szanse każdej książce, która pojawi się na Północy. Ponownie potwierdza się zasada świetnego PR, którego wciąż nie brakuje popularnej u nas literaturze skandynawskiej, kupowanej przez wydawców na potęgę, chyba jednak w ciemno i jak widać bez względu na jakość literacką. Żal tylko ludzi, którym przychodzi pracować nad coraz słabszymi pozycjami, a i czytelników, którzy mamieni są obietnicami, ulegają kolejnym niespełnionym zapewnieniom dobrej rozrywki. I zamiast świetnego, trzymającego w napięciu thrillera psychologicznego, dostają źle napisaną, nużącą, raczej powieść obyczajową, do której nieporadnie przyklejono niepasujące łatki. 

    

   Recenzja: Córki marionetek, Maria Ernestam, Czwarta Strona, Poznań 2015. Przekład: Magdalena Anna Kostrzewska. Tytuł oryginału: Marionetternas döttrar (2012). Redakcja: Natalia Pecyna, Magdalena Mwaba. Korekta: Malwina Błażejczak. Projekt okładki: Mariusz Banachowicz. Projekt typograficzny, skład i łamanie: Stanisław Tuchołka. ISBN 978-83-7976-215-6. Stron: 432.

   Za egzemplarz recenzencki dziękuję:

    

   Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu?  Dołącz do 1537 osób i zamów bezpłatny newsletter lub polub fanpage Recenzentka.blox.pl. Post wydał Ci się wartościowy? Podziel się nim i go udostępnij! Masz własne zdanie? Wyraź je w komentarzu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   środa, 24 sierpnia 2016 19:44
 • czwartek, 21 lipca 2016
  • Książki, dzięki którym zrozumiesz i pokochasz Norwegię

   Oto książki, dzięki którym zrozumiesz i pokochasz Norwegię. 11 literackich odsłon przybliżających zwłaszcza współczesną Norwegię. Literatura faktu, popularnonaukowa i najlepsze wybrane powieści, które pozwalają zaglądnąć w duszę Norwegom

    

   CargoNet Di 12 Euro 4000 Lønsdal - Bolna

    

   Autor: Kabelleger / David Gubler (http://www.bahnbilder.ch). (Praca własna: http://bahnbilder.ch/picture/7697.) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons. Pociąg CargoNet Di 12 "Euro 4000" w drodze z Bodø do Trondheim. Zdjęcie zostało zrobione w Saltfjellet między Lønsdal a Bolna, Norwegia, 2011.

    

   ELLING MAMUSIN SYNEK – INGVAR AMBJØRNSEN
   Oto norweskie państwo opiekuńcze w genialnej komedii, która stała się najlepszą literacką lekcją normalności udzieloną przez dwóch wariatów. Kjell Bjarne i Elling mają po trzydzieści parę lat, spotkają się w zakładzie psychiatrycznym, gdzie trafi Elling po załamaniu nerwowym tuż po tym, jak jego matka umiera. Na kontraście, tych do siebie z pozoru kompletnie niepasujących mężczyzn, zbudował Ambjørnsen iskrzącą poczuciem humoru historię. A jej znaczący akcent kładzie na dowcipnej krytyce współczesnej Norwegii, w której ideał poprawności stosunków międzyludzkich dochodzi czasem do granic absurdu. Świetnie wyostrzył też skandynawskie antagonizmy, nie szczędząc komentarzy pod adresem sąsiadów Norwegii. To pierwsza część cyklu, który doczekał się wyjątkowo dobrej adaptacji filmowej w reżyserii Pettera Næssa. Koniecznie zacznijcie poznawanie Norwegii od tej powieści!

    

   BIAŁE. ZIMNA WYSPA SPITSBERGEN – ILONA WIŚNIEWSKA
   Na Spitsbergenie mówi się po norwesku; w każdym razie jest to język urzędowy, a 44 narodowości, które tu ściągnęły nadają jednemu z najzimniejszych miejsc na świecie specyficzny klimat. I kto by pomyślał, że toczy się tu normalne życie z pizzerią, barem sushi, festiwalem bluesa, basenem, siłownią i lotniskiem. Miejsce, w którym albo sobie poradzisz, albo zginiesz: zamarzając na śmierć, padając łupem niedźwiedzi polarnych, dając się pogruchotać napierającym blokom lodowców. Świat, którym rządzi przyroda, wyznaczając upiorne granice ludzkiej wytrzymałości, szczególnie podczas nocy polarnych wysysających z wszystkiego energię. Ale to też miejsce, gdzie każdy może być każdym, gdzie przybywają ludzie odrzucający stanowiska, prestiż i luksusowe życie, żeby spełnić swoje marzenie o prostym, nieskomplikowanym, chociaż jak się okazuje trudnym życiu. Poznajcie najdalej na północ położoną wyspiarską część Norwegii.

    

   HEN. NA PÓŁNOCY NORWEGII – ILONA WIŚNIEWSKA
   Teraz pora na najdalej na północ położoną kontynentalną część Norwegii. To literacko finezyjne cacuszko. Gawęda o Północy, gdzie dobrze jest się zestarzeć. Aura typowa dla kultowego „Przystanku Alaska”, gdzie dominują miejsca przyciągające oryginałów. Nastrój wyłaniającej się zza akapitów melancholii i tęsknoty za miejscem idealnym, gdzie panują proste zasady, gdzie można liczyć na ludzi, gdzie można być sobą. Ale to też temat trudnego dla Norwegów rasizmu i prześladowań Saamów. I wreszcie odzyskanie pamięci i szacunku dla Finnmarku, tej części kraju, która hartuje najmocniej. Na zaproszenie do arktycznego Bullerbyn, z podgrzewanymi zimą chodnikami, w rytm fińskiej wersji ABBY odpowie pewnie wielu Polaków zwabionych tą północną obietnicą lepszego świata. Nie każdy jednak poradzi sobie z oszałamiającą pustką Finnmarku i siłą tamtejszej przyrody.


   CZARNY WIKING. FASCYNUJĄCY PORTRET GEIRMUNDA HELJARSKINNA I EPOKI, W KTÓREJ ŻYŁ – BERGSVEINN BIRGISSON

   Geirmund Heljarskinn to wiking, który pochodził z prawdopodobnie jedynego, autentycznego norweskiego rodu królewskiego południowej Norwegii. Harald Pięknowłosy nie mógł powołać się na tak szlachetne korzenie. I to właśnie Czarny wiking miał zadatki na zjednoczenie Norwegii pod swoim berłem. Coś jednak stanęło mu na drodze. Dlaczego tak zacnej osobie w świecie wikingów nie poświęcono osobnej sagi? Jakie zabiegi, interesy i powody stanęły za tym, żeby utrzymać pamięć o nim w cieniu historii? Islandzki filolog Bergsveinn Birgisson odkrywa, że jest potomkiem wielkiego wikinga, co nadaje jego książce dodatkowego napięcia. Genialnie opracowana literatura popularnonaukowa, przednie połączenie północnego poczucia humoru, przystępnie serwowanej wiedzy i wyczucia pomiędzy nauką i popkulturą, które tutaj wychodzą sobie naprzeciw. I przypomnienie, że historia Islandii zaczęła się w Norwegii.

    

   DROGA NA PÓŁNOC. ANTOLOGIA NORWESKIEJ LITERATURY FAKTU
   Jeśli chcemy poznać historię Norwegii w XX w., to żadna książka lepiej jej nie przybliża. Wyśmienity wybór literatury faktu: fragmenty dzienników, listów, wspomnień, ale też artykuły prasowe, reportaże. A wszystko składa się na spójny obraz „kraiku” na Północy, dla niektórych zaledwie dzielnicy Sztokholmu. Głos oddano znanym i nieznanym, wśród nich była premier Gro Harlem Brundtland, norweski szpieg Arne Treholt, syn polarnika Fridtjofa Nansena, uważający się za przyjaciela hitlerowskich Niemiec noblista Knut Hamsun, największy norweski kolaborant Vidkun Quisling, Moritz Nachtstern, fałszerz pieniędzy z Sachsenhausen. I opowieść o tym, jak kraj dręczony biedą i głodem, pod niechcianymi zwierzchnictwami, odzyskuje w końcu niepodległość, żeby z państwa ubóstwa stać się jednym z najbogatszych i najlepszych miejsc do życia na świecie.

    

   JEDEN Z NAS. OPOWIEŚĆ O NORWEGII – ÅSNE SEIERSTAD
   Reportaż, który przejdzie do historii jako bestseller o masakrze na wyspie Utøya. Reportażystka precyzyjnie odtwarza życiorys Breivika, jego przygotowania do ataków, które w sumie pochłonęły 77 ofiary, raniąc wiele setek osób, które nie uszły przed chłodnym wyrachowaniem, z jakim morduje metodyczny w swoim działaniu Norweg. Kim był i dlaczego stał się pierwszym rasistą Norwegii? Scenariusz tego reportażu zbudowany jest też wokół wybranych osób, które zginęły podczas strzelaniny na Utøyi. W efekcie mamy książkę, która odtwarza tło społeczno-obyczajowe współczesnej Breivikowi Norwegii. Składa się na nie próba odtworzenia źródeł niepokojącego zjawiska, które tak tragicznie eskalowało 22 lipca 2011, zmieniając na zawsze oblicze Norwegii. Od dzisiaj najbardziej demokratycznego kraju świata, w którym urodził się bezwzględny rasista i morderca. Jak to możliwe? – będziemy się zastanawiać od pierwszego do ostatniego zdania tej poruszającej książki.

    

   PŁYŃ Z TONĄCYMI - LARS MYTTING

   Elektryzująca narracja, która trzyma w szponach napięcia do zaskakującego końca. 23 – letni Edvard wyrusza skąpymi śladami w poszukiwaniu prawdy o swojej rodzinie. Tajemnica skrzętnie ukrywana otwiera przed chłopakiem dużo więcej niż misternie kamuflowane kłamstwa. Jest w nich też zaszyta informacja o wielkiej miłości, poświęceniu i potrzebie chronienia najbliższych. Ale to też fascynująca historia wchodzenia w pierwszy, poważny związek i rozterki, z którymi trzeba się zmierzyć szukając kompromisu pomiędzy sobą, a oczekiwaniami ukochanej osoby. A na deser piękne połączenie żywiołu natury, która wchłania człowieka, ucząc go respektu i współgrania na warunkach jedynie pozornie ujarzmionej przyrody. Na wskroś norweska powieść, według mnie niemająca sobie równiej, jak dotąd, w tym stuleciu. Autor bestsellerowego „Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” wie dodatkowo wszystko o sztuce pisania powieści.


   DAGNY PRZYBYSZEWSKA. ZBŁĄKANA GWIAZDA – EWA K. KOSSAK
   Biografia najsłynniejszej Norweżki, która na przełomie XIX i XX wieku zawładnęła umysłami męskiej części Europy. Dała kosza Augustowi Strindbergowi, pozowała do najlepszych obrazów Edvarda Muncha, rzeźbił ją Vigeland, ożenił się z nią Stanisław Przybyszewski. Nie wyobrażam sobie, że można znać Norwegię bez znajomości Dagny Przybyszewskiej. Charyzmatycznej kobiety, pod której urokiem pozostawał każdy, kto stanął jej na drodze.


   PÓŁBRAT – LARS SAABYE CHRISTENSEN
   Background Christensena trochę oddaje skandynawski kocioł. To pół-Duńczyk, pół-Norweg, z duńskim obywatelstwem, urodzony i wychowany w Norwegii, uznawany za jednego z najwybitniejszych norweskich pisarzy. W „Półbracie” powróci do momentu zakończenia drugiej wojny światowej, co w historii Norwegii oznaczało niespotykany w pronazistowskich krajach bezwzględny okres rozliczeń z hitlerowskimi kolaborantami. Echa tego wybrzmią w powieści, gdy w domu Barnuma, głównego bohatera płoną dzieła noblisty z 1920 Knuta Hamsuna. Pojawią się też mniej znane epizody, które tym większą mają wartość, jak w jednej ze scen, która rozgrywa się podczas berlińskiego festiwalu filmowego, gdzie ma miejsce projekcja filmu z 1908, który zapisał się w historii norweskiej kinematografii jako „kamień węgielny norweskiej melancholii”. Ważne daty z życia postaci powieści przeplatają się z istotnymi datami z życia postaci historycznych. Nie zabraknie też aluzji do najważniejszych artystów norweskich, dowiadujemy się, że Vigeland wyrzeźbił 121 fiutków, a Barnum z Pederem wypożyczają z biblioteki książkę Ingvara Ambjørnsena. Świetnie wybrzmi tu też różnica pomiędzy wielkomiejskim Oslo a jedną z rybackich wysp na Lofotach. Wreszcie nie zabraknie w powieści komentarzy pod adresem norweskiej mentalności.

    

   IM SZYBCIEJ IDĘ, TYM JESTEM MNIEJSZA – KJERSTI ANNESDATTER SKOMSVOLD

   Chcecie zobaczyć, jak wygląda życie seniorów w Norwegii? Proszę bardzo, oto historia Mathei, staruszki, której osobność, wewnętrzny świat i zaduma nad życiem zachwyciła Norwegów. Autorka tej bardzo ciepło przyjętej książki opowiedziała nie tylko o (nie)wesołym życiu staruszków w Norwegii; dotknęła problemu samotności, o którą jednak wciąż bardzo łatwo, mimo genialnie funkcjonującej infrastruktury czasu wolnego dla seniorów, która jak widać nie zrekompensuje prawdziwej bliskości.


   MOJA WALKA – KARL OVE KNAUSGÅRD
   „Moja walka” podniosła ciśnienie niejednemu Norwegowi. Bezwzględna szczerość, z jaką Karl Ove Knausgård opisuje bliskich była zaskoczeniem na nieobliczalną skalę. Spokojnym zazwyczaj Norwegom puszczały nerwy, wielu domagało się wstrzymania kontrowersyjnej publikacji. Ja należę do osób, które chłodno przyjęły pierwszą część cyklu. Zabrakło mi w powieści Norwegii, która skuliła się tu do mikroskopijnej postaci w cieniu wielkiego ego Norwega, który opowiada o sobie, płacze, sprząta i użala się nad sobą. Myślę, że ta książka prędzej czy później stanie się niewygodnym gratem na bibliotecznych półkach, zalegając kurzem i doprowadzając do szału bibliotekarzy. Rzecz zaledwie mieszcząca się w kategorii literatury środka niesłusznie okrzyknięta arcydziełem. Ale wypada ją przeczytać, dla wiwisekcji na sobie, którą z precyzją do bólu prowadzi jeden z najsłynniejszych współcześnie Norwegów.

    

   Nie chcesz przegapić kolejnego wpisu?  Dołącz do 1517 osób i zamów bezpłatny newsletter lub polub fanpage Recenzentka.blox.pl. Post wydał Ci się wartościowy? Podziel się nim i go udostępnij! Masz własne zdanie? Wyraź je w komentarzu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Książki, dzięki którym zrozumiesz i pokochasz Norwegię”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   recenzentka.blox.pl
   Czas publikacji:
   czwartek, 21 lipca 2016 20:53

Kalendarz

Październik 2016

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014