Recenzentka

Wpis

czwartek, 18 lutego 2016

Najczęściej kupowane książki, czyli Bestsellery Empiku 2015 - zwycięzcy

Bestsellery Empiku wręczono już po raz 17. W kategoriach książkowych królowały kobiety. Katarzyna Bonda, Red Lipstick Monster, Nela Mała Reporterka, Paula Hawkins i Gayle Forman to zwyciężczynie tegorocznej edycji. 

 

Katarzyna_Bonda_Zygmunt_Mioszewski

 

Na zdjęciu: Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda

 

Najczęściej kupowaną książką w kategorii literatura polska został w tym roku "Okularnik" Katarzyny Bondy - nazywanej królową polskiego kryminału. Zwycięstwo przyniosła jej kolejna po „Pochłaniaczu” część tetralogii „Cztery żywioły”. W kategorii literatura obca zwyciężyła debiutantka rekomendowana przez samego Stephena Kinga – Paula Hawkins. Jej pierwsza książka – „Dziewczyna z pociągu” wygrała m.in. z głośną „Uległością” Michela Houellebecqa czy bestsellerem Camilli Lackberg – „Pogromca Lwów”. 

 Katarzyna_Bonda2

 

Na zdjęciu: Katarzyna Bonda

 

Gayle Forman już drugi rok z rzędu zwyciężyła w kategorii literatura dla młodzieży. „Wróć, jeśli pamiętasz” to kolejna część świetnie przyjętej powieści z nurtu Young Adults – „Zostań, jeśli kochasz”.

 

Wr_jeli_pamitasz

 

Zwyciężczynią kategorii poświęconej literaturze poradnikowej została Red Lipstick Monster – na co dzień Ewa Grzelakowska-Kostoglu. To autorka najpopularniejszego w Polsce kanału kosmetycznego. Jej filmiki instruktażowe biją na youtube rekordy popularności. W tym roku wydała swoją pierwszą książkę – „Red Lipstick Monster. Tajniki Makijażu”. „Zabawy z Nelą. Kurs poszukiwania przygód” to laureat kategorii literatura dla dzieci. W wieku czterech lat Nela postanowiła, że chce podróżować i nagrywać filmy. Dziś, ośmioletnia dziewczynka, ma na swoim koncie podróże przez Azję, Afrykę i Amerykę Południową, kilka książek oraz kilkadziesiąt reportaży i autorskich programów.

 

Nela_z_reporterem

 

Na zdjęciu: Nela 

 Nela1

 

Na zdjęciu: Nela

 

Bestsellery Empiku to nagrody dla najlepiej sprzedających się książek, filmów, płyt, gier oraz czasopism minionego roku. Ranking najlepszych tytułów przygotowywany jest na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób, które dokonują zakupów w salonach Empik w całym kraju oraz sklepie internetowym Empik.com – każdy zakup to jeden głos w tym największym plebiscycie w Polsce. Podczas tegorocznej edycji nagrody zostały przyznane w 13 kategoriach: 5 książkowych, 3 filmowych, 2 muzycznych, multimedialnej oraz 2 prasowych. Odrębną kategorią jest Wydarzenie Roku.

 Bestsellery_Empiku_zwycizcy1

 

(Na podstawie materiałów prasowych organizatora. Zdjęcia organizatora.

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zamów bezpłatny newsletter i polub Fanpage Recenzentka.blox.pl

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
recenzentka.blox.pl
Czas publikacji:
czwartek, 18 lutego 2016 14:54

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość napisał(a) z *.centertel.pl komentarz datowany na 2016/02/18 15:36:09:

  Czytelnicy sami wiedzą co im się podoba dlatego wybierają dobre książki miałam takie same typy co recenzentka

 • recenzentka.blox.pl napisał(a) komentarz datowany na 2016/02/18 16:07:44:

  To prawda. Tutaj jednak zadziałał efekt promocji. To najgłośniejsze tytuły roku, chociaż z drugiej strony nikt nie zapłaci za książkę bez stuprocentowego przekonania, że chce ją mieć. "Dziewczynie z pociągu" bardzo pomógł film a Katarzyna Bonda była dosłownie wszędzie, co jak widać też robi dobrze sprzedaży książki. Jest coś pozytywnego w tej nagrodzie, bo jednak pokazuje, że ludzie kupują książki.

 • Gość elaskrzydlewska napisał(a) z 91.198.177.* komentarz datowany na 2016/02/22 11:28:41:

  Książki z rankingu muszą być w Dyskusyjnym Klubie Książki. Tak, mam wpływ na budowanie tego księgozbioru i przy zakupie kieruję się tygodniowym, miesięcznym i rocznym rankingiem najpopularniejszych książek czy filmów, bo jedno napędza drugie. Śledzę nie tylko TOP-y Empiku, ale i inne rankingi w czasopismach i na portalach.

 • recenzentka.blox.pl napisał(a) komentarz datowany na 2016/02/22 12:46:14:

  @elaskrzydlewska szczerze mówiąc też nie wyobrażam sobie, żeby w bibliotece zabrakło książek z rankingów, nawet jeśli dla niektórych nie byłyby to książki pierwszej jakości. Ale to miejsce publiczne i kiedyś jedna pani bibliotekarka wyjaśniła mi, jak przekazywałam w darze jakieś czytadło, trochę się usprawiedliwiając, że to nie jest jakaś ważna książka, że są przecież instytucją publiczną, która powinna odpowiadać na potrzeby czytelników o różnym guście.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014