Recenzentka

Wpis

piątek, 25 kwietnia 2014

Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin dla Agnieszki Turzynieckiej

Rówieśniczka Anny Dąbrowskiej, Natalie Portman, Beyoncé. Piotrkowianka, urodzi się 94 lata po nieudanej próbie samobójczej trzydziestoletniej wówczas Gabrieli Zapolskiej goszczącej w Hotelu Litewskim w Piotrkowie Trybunalskim, który w roku jej urodzin zamieni się w plan filmowy „Vabank” Juliusza Machulskiego i „Jana Serce” Radosława Piwowarskiego. Tego samego dnia „Republika” zagra swój pierwszy koncert w klubie studenckim „Od Nowa” w Toruniu. W roku jej urodzin Ronald Reagan zostanie 40. Prezydentem USA, Wojciech Jaruzelski premierem, Jerzy Urban rzecznikiem rządu, który niedługo wprowadzi kartki na żywność.


Tego samego roku premierę ma „Miś” Stanisława Barei, „Człowieka z żelaza”, „Poszukiwacze zaginionej arki”. Umiera Krzysztof Klenczon, Bob Marley i Stefan Wyszyński. W USA podano do publicznej informacji wiadomość o nieznanej dotąd chorobie AIDS, w Londynie ślub bierze lady Diana Spencer z księciem Karolem Windsorem. W czerwcu księgarnie przeżyją oblężenie, wszyscy kupują książki Czesława Miłosza, który po raz pierwszy od 30 lat przyjedzie z wizytą do Polski. A do Hiszpanii po 40 latach w USA, powróci „Guernica” Pabla Picassa. IBM wprowadza na rynek pierwszy model komputera osobistego. W listopadzie Polskę opuszcza potajemnie płk Ryszard Kukliński. 13 grudnia wprowadzono stan wojenny. Literacką Nagrodę Nobla odbierze Elias Canetti, Oscara dla najlepszej aktorki Katherine Hepburn za rolę w „Nad złotym stawem” a Andrzej Wajda Złotą Palmę za „Człowieka z żelaza”. W tym roku John Irving wyda „Hotel New Hampshire”, Stephen King „Cujo”, Gabriel García Márquez „Kronikę zapowiedzianej śmierci” a Salman Rushdie „Dzieci północy”.


W 1998 zadebiutuje Agnieszka Turzyniecka na łamach lokalnej gazety piotrkowskiej "7 dni". Po maturze wyjeżdża do Luksemburga, skąd w 2003 roku przeniesie się do Niemiec. Studiowała germanistykę i romanistykę na Universität Trier, jednak przerwała studia na dziesiątym semestrze. Od 2009 roku mieszka znowu w Polsce. W roku 2010 zajmie drugie miejsce w konkursie wydawnictwa Fu Kang na opowiadanie. Poza twórczością literacką, publikuje również w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Prowadzi blog Gryzipiórek. Jako powieściopisarka zadebiutuje powieścią kryminalno-obyczajową „Inspektor Kres i zaginiona”. O postaci inspektora powie w wywiadzie z Anną Grzyb, że to zwykły facet, niewzorowany na nikim jej znanym, ale taki, jaki chciałaby, żeby był mężczyzna. Droga jednak od napisania książki do jej publikacji trwa trzy lata, po drodze wyda „Inspektora...” własnym sumptem w formie e-booka. Rozczarowana słabą sprzedażą wycofuje książkę z rynku i zaczyna szukać tradycyjnego wydawcy. Na blogu Misja K.S.I.Ą.Ż.K.A. opowie o trudnych początkach debiutantki. Swoją drugą powieść zdecydowała się opublikować bezpłatnie na blogu i na portalach literackich, m.in. na „Obliczach Kultury” i na „Dużym Ka”. Bohaterka „Dziewczynki z balonikami” trafia z ciężką depresją do szpitala a pisanie o tym było, jak powie Agnieszka Turzyniecka, sposobem na ułożenie pewnych spraw w jej własnym życiu, wprawdzie nie można mylić jej z główną postacią książki, ale w tym pisaniu było coś z autoterapii. W kwietniu 2014 do księgarń trafiło wydanie książkowe „Dziewczynki z balonikami”.

Powieści:
"Inspektor Kres i zaginiona" (Szara Godzina, 2013),
"Dziewczynka z balonikami" (Szara Godzina, 2014).

Opowiadania:
"Sekta" - antologia opowiadań "31.10. Halloween po polsku" (2011),
"Pierwszy właściciel" - antologia opowiadań "31.10. Halloween po polsku" (2011),
"Złodziej świąt" - antologia opowiadań "O, choinka! Czyli jak przetrwać święta" (2011),
"Kluczyk" - (2011),
"Próba powrotu" - (2011),
"Łajza" - (2012),
"Matka" - (2013).

Agnieszka Turzyniecka, ur. 25 kwietnia 1981 w Piotrkowie Trybunalskim – polska pisarka i tłumaczka.

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zamów newsletter i polub Fanpage

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
szwecja11
Czas publikacji:
piątek, 25 kwietnia 2014 17:25

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Statystyki od: 8.03.2014